Magazin

Vitamin her zaman sağlığı korumuyor

Vitamin her zaman sağlığı korumuyor

Son yıllarda reçetesiz olarak eczanelerden alınan vitamin ve megavitaminlerin bilinçsizce tüketilmesinin sağlığı korumak bir yana tehdit ettiği bildirildi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Sosyal Pediatri Ünitesi'nden Doç Dr. S. Songül Yalçın, vitamin zehirlenmeleri konusunda yurttaşları uyarıyor. Vitaminlerin normal insan metabolizması için düşük düzeylerde gereksinim duyulan bileşikler olduğuna dikkat çeken Yalçın, normalde sadece hamilelere ve bir yaş altındaki çocuklara düzenli vitamin desteği gerektiğini vuruladı.

Yeni doğan her çocuğa vitamin K, bir yaş altındaki çocuklara vitamin D, 4-12 ay çocuklara demir desteği gerektiğini dile getiren Yalçın, bunun yanında 18-40 yaş arasındaki tüm kadınlara folik asit desteği verilmesinin o toplumda malformasyonlu çocuk (nöral tüp defekti) doğma sıklığını azalttığını dile getirdi.

"Bunun dışında yeterli ve dengeli beslenen sağlıklı bireylerde ek vitaminlere gereksinim yoktur" diyen Yalçın, son zamanlarda kullanım sıklığı artan megavitaminler konusunda şu uyarılarda bulundu: "Vitaminlarin günlük önerilen dozlarının on veya daha fazla katını içeren megavitaminlerin kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Hatta bir kaç farklı vitamin preperatı aynı anda bile kullanılmaktadır.

Megavitamin alımının soğuk algınlığından koruduğu, stres ile başa çıkmada etkili olduğu, enerji düzeyini arttırdığı, uzun yaşam sağladığı şeklinde görüşler vardır. Bununla birlikte, vitaminlerin çok yüksek dozlarda alınması toksik belirtilere (zehirlenmelere) neden olabilir. Vitamin preperatları değişik kombinasyonlarda ve dozlarda reçetesiz olarak eczanelerde ve marketlerde satılmaktadır. Doktorların hastalara verdiği multivitamin preperatlarının içeriğini bilmesi, önerdikleri vitamin dozları konusunda dikkatli olmaları, ailelerin başka vitamin preparatı kullanıp kullanmadığını sorgulaması gerekir. Ailelerin de doktora danışmadan vitamin ilacı almamaları gerekir."
(ANKA)
Yayın tarihi: 11.12.2002
386
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.