Magazin

Vitamin hapları rasgele kullanılıyor

Vitamin hapları rasgele kullanılıyor

ABD`de yapılan bir araştırma, vitamin haplarının rasgele kullanıldığını ortaya koydu.

Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü`nün öncülük ettiği araştırmanın sonuçları, "American Journal of Preventive Medicine" dergisinde yayımlandı. Araştırma, 45 bin 748 ve erkek üzerinde yapıldı. Vitamin haplarını daha çok yaşlı ve yüksek öğrenim gören kadınların aldığı saptandı.

Hapların kullanımıyla ilgili soruları yanıtlayan 50-75 yaş arasındaki deneklerin yüzde 75`inin vitamin haplarını kullandığı, bu hapları kullananların yarısının bütün vitaminlerin bir arada bulunduğuhaplar ile E ve C vitamin hapları ve kalsiyum içeren haplar aldıkları belirlendi.

Vitamin hapları kullananların daha fazla sağlık sorunları yaşadığını belirleyen uzmanlar, bu kişilerin daha çok haplarla ilgili araştırma haberlerinden etkilendiklerini ve sağlık sorunlarını giderebilmek için bu yola başvurduklarını kaydetti.

Deneklerden kalp ve damar hastalıkları olanların daha çok E vitamini, folate ve selenyum, yüksek kolesterolü olanların ise niacin aldıkları saptandı. Prostat kanseri ve osteroporosis hastalığı olan deneklerin ise selenyum ve kalsiyum almadıkları, oysa bu vitaminlerin bu rahatsızlıklara iyi geldiği belirtildi.

Deneklerden prostat büyümesi olanların daha çok selenyum vitamini kullandığını ortaya çıkaran uzmanlar, selenyumun prostat büyümesine değil, prostat kanseri riskine karşı etkili olduğunu anımsattı. Uzmanlar, vitamin haplarının uzman denetiminde alınmasının önemine işaret etti.

Araştırma, kadınların erkeklerden daha çok vitamin haplarına başvurduklarını, depresyon ve kalp sorunu olan erkeklerin, bu sorunları olmayan kadınlardan daha fazla vitamin kullandıklarını ortaya koydu. Kadınlar vitaminleri daha çok hastalık riskini azaltmak için kullanırken, erkekler hastalık ortaya çıktıktan sonra vitamin haplarına başvuruyor.
Yayın tarihi: 30.12.2002
494
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.