Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Vietnam bitti, sıra "Irak sendromu"nda

Vietnam bitti, sıra "Irak sendromu"nda

Savaş psikolojisi sadece çocukları değil savaşan askerleri de olumsuz etkiliyor. Irak'ta savaşa katılan müttefik askerlerini, tıpkı daha önce Vietnam savaşına katılan askerlerin yaşadığı "Travma Sonrası Stres Bozukluğu"nun beklediği belirtiliyor. Uzmanlar, bu askerlerin savaş sonrasında ciddi anlamda profesyonel yardım almalarının gerekeceğini bildirdi.

ANKA'nın sorularını yanıtlayan İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, daha önce Vietnam Savaşına katılan askerlerde savaş sonrası ortaya çıkan ve Vietnam Sendromu olarak nitelendirilen Travma Sonrası Stres Bozukluğunun Irak savaşına katılan müttefik askerlerinde de görüleceğini bildirdi.

Fincancı, savaşlarda, bu tip şiddet olaylarında, özellikle iktidar ilişkisinin meşrulaştırılmasına yönelik şiddet eylemlerinde bu tür sorunların ciddi biçimde yaşandığını belirtti. "Bu nedenle savaş sonrası travma sonrası şiddet bozukluğunu yaşamaları beklenen bir durum" diyen Fincancı, bu askerlerin savaşın ardından ciddi anlamda profesyonelce yardım almalarının gerekeceğini vurguladı.

Fincancı, müttefik askerlerinin savaş sonrası yaşayacakları sağlık sorunlarını şöyle anlattı: "Ciddi depresyonlar görülür, uyku bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları, yakın çevreleri iletişim kurmada zorluk, kendilerine olan saygılarını yitirmeleri, yoğun suçluluk duyguları günldelik yaşamlarını etkileyecek. Üretkenliklerinde azalmalar olacak.

Sağlık hizmetlerinden yararlanma oranları artacak. Sadece organik bozukluklar nedeniyle değil ruhsal durumun organlara yansıması ile ortaya çıkan psiko somatik rahatsızlıklar artacak. Böyle bir tablo ile karşı karşıya kalacaklar. Aileleriyle ilişkilerinde ciddi aksaklıkların ortaya çıkma olasılığı var. Aile içi şiddetin artma olasılığı var. Çünkü şiddete uğramış, şiddeti yaşamış bireyler daha sonra bu şiddeti farklı biçimde yakın çevrelerine yansıtıyorlar."

TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUĞU NEDİR?
İstanbul- Psikososyal Travma Proframı Sorumlusu Uluslar arası Travmatik Stres çalışmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şahika Yüksel de savaş ve ruh sağlığı ile ilgili Hekim Forumu dergisinde yazdığı yazısında şu bilgilere yer verdi:

"Travma Sonrası Stres Bozukluğu hakkında (TSSB) anlayışının psikiyatrik hastalıklar içine oturmasına neden olan tablolar Vietnam Savaşından sonhra tanımlandı. Klasik olarak TSSB'nin belirtileri `Travmatik yaşantıların sık sık canlanması ve travmatik anıları anımsatan ortamlardan kaçınma; Daha önce severek yaptıkları etkinliklerden uzaklaşma, depresyon ve duygusal donukluk, Uyku sorunları, tahammülsüzlük, tedirginlik' şeklinde sıralanıyor.

Ama savaş sorununda TSSB yerine `Karmaşık TSSB' tanımı daha fazla denk düşüyor. TSSB araştırmalarında ihmal edilen bir alan öfke burda önemli. Çatışma sırasında kişinin kendini ve taraftarlarını korumasında öfkenin yeri hayati. Ama alarm durumu-çatışma bittikten sonra devam eden öfke ve saldırganlık tesrine sosyal ilişkileri bozar ve zarar verici olur."
(ANKA)
385
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.