Magazin

Vereyim 5 milyon susun tartışması

Vereyim 5 milyon susun tartışması

Yılmaz Erdoğan'ın Ahmet Hakan'a 'Beğenmediysen gelir söylersin, biz de 5 milyonunu veririz' şeklindeki açıklaması, sanat ve medya dünyasını ikiye böldü.

Yılmaz Erdoğan, 'Haybeden Gerçeküstü Aşk' oyununda birlikte rol aldığı Demet Akbağ ile geçtiğimiz cumartesi akşamı Gani Müjde'nin sunduğu 'Gündem Dışı XL' programına konuk oldu. Tiyatro ve sinema üzerine yoğunlaşan sohbet sırasında konu bir ara Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan'ın 'Hababam Sınıfı Askerde' ve 'Hırsız Var' filmlerine getirdiği 'Uzak durun bu filmlerden' eleştirisine geldi. Hakan'ın her iki filmde de başrol alan Mehmet Ali Erbil'le söz düellosu yaşamasına yol açan bu yorumu, Yılmaz Erdoğan'dan da sert bir karşılık aldı.

Beğenmeyenin parasını veririz
Erdoğan, 'Bu kişiler ya üçüncü sayfa olaylarından, ya yiyip içtikleri yerleri ya da sinema filmlerini yazıyorlar. Bizden besleniyorlar. Biz kimseyi kullanmıyoruz. Verdikleri beş milyon kadar konuşsunlar. Gittikleri filmden pişman oldularsa, biz paralarını geri verelim' şeklinde konuştu. Onun 'Beğenmeyenin parasını veririz' tarzı açıklaması ise ünlüler dünyasında fikir ayrılığı yarattı.

FARKLI YORUMLADILAR
ALİ ATIF BİR
10 milyar talep ediyorum

Doğrusu Yılmaz Erdoğan haddini aşan bir açıklamada bulunmuş. Oyuncular doğrudan niye eleştirmenlere yanıt veriyor anlamıyorum. Yılmaz Erdoğan, Ahmet Hakan'ı küçültmeye çalışmış ama başarılı olamamış. Ama Ahmet Hakan'ın sanki karşısında bir çete varmış gibi konuşmalarda bulunmasını da doğru bulmadım. Kaldı ki 5 milyonun yeterli olacağını düşünmüyorum. Gidip beğenmediğim her filmde hayal kırıklığına uğruyorum ve hayal kırıklığına uğradığım her filmde yönetmenden 10 milyar talep ediyorum. Varsa artıran konuşalım.

ALİ POYRAZOĞLU
Bir lira bile önemli

Filmleri eleştirmek eleştirmenlerin hakkıdır. Tabii uygar bir şekilde... Yılmaz Erdoğan, bir filmin ne kadar büyük emekler harcanarak yapıldığını bildiği için böyle bir açıklama yapmış olabilir. Erdoğan'ın 5 milyon örneğine benzer bir olay yıllar önce İzmir Fuarı'nda yaşanmış. Tiyatro sanatımızın efsane sanatçısı Muammer Karaca, İzmir Açıkhava Tiyatrosu'nda oynuyor. Bir sürü seyirci tiyatroyu doldurmuş. İki seyirci oyunu beğenmeyip kalkıp gidiyor. Muammer Karaca, oyunu durdurup seyircilere nereye gittiklerini soruyor. Adamlar oyunu beğenmediklerini söyleyince de, 'Kaç para verdiyseniz, gidin alın paranızı gişeden' diyor.

Bunun üzerine seyircilerin yarısı da sinirlenip tepki veriyor ve tiyatroyu terk ediyor. Seyircinin bir lirası bile çok önemlidir. Böyle polemiklerin ardına saklanıp beceriksizliklerini örtmek yerine daha iyisini yapmak için uğraşmalılar.

SİNAN ÇETİN
Linci doğru bulmuyorum

Ahmet Hakan dürüst ve içten bir insandır. Herkes kendi fikrini açıkça söyleyebilmelidir. 'Filme gitmeyin' de denilebilir. Yılmaz Erdoğan'ın cevabı da sinemacılar adına düzgün bir cevap bence. Eleştirmenler istedikleri gibi yazabilirler, sinemacılar da kendilerini savunabilirler. Yılmaz Erdoğan zekice bir cevap vermiş. Bu arada Ahmet Hakan'ı linç etmeyi doğru bulmuyorum, ona karşı epey bir yüklenme var.

KADİR ÇÖPDEMİR
Bunlar 70'lerin anlayışı

'Sakın bu filme gitmeyin' demek bence çok düz, sert ve köşeli bir mantık. Modern hayatın bireyleri seçme hakkına sahip. Bir sinema duayeninin bile böyle bir eleştiri yapmaya, 'Sakın gitmeyin' demeye hakkı yok. 'Ben gittim, pişman oldum' diyebilir ama... Yılmaz Erdoğan'ın sözleri sert kaçmış. O da son zamanlarda sert beyanatlar veriyor. Ama bu tartışmada ben daha çok Ahmat Hakan'ı haksız buluyorum. Bir emek, bir ekip işi var. Bana pek çağın adamı olmak gibi gelmiyor bu yorum. Daha çok 70'lerin anlayışı...
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 09.02.2005
308
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.