Magazin

Venedik kanalları zehir deposu

Venedik kanalları zehir deposu

Venedik kentindeki kanalların kurşun, çinko, arsenik, böcek ilacı ve yakıt gibi zehirli maddelerle dolu olduğu tespit edildi.

İtalya'nın ünlü Venedik kentindeki kanalların zehirli maddelerle dolu olduğu ortaya çıktı. Belediyenin ulusal bilimsel araştırma merkezi uzmanlarıyla ortaklaşa yaptıkları araştırma, Venedik kanallarının kurşun, çinko, arsenik, böcek ilacı ve yakıt gibi zehirli maddelerle dolu olduğunu gösterdi. Kanallardan alınan çamur numunelerinde toplam 11 toksik madde bulundu.

Kanallarda yok yok
1994 ile 2004 yılları arasında 295 bin metreküp çökeltiyi tahlil eden uzmanlar, özellikle 8.737 kilo nikel, 7.496 kilo krom, 4.040 kiloarsenik, 216 ton kurşun, 26 ton böcek ilacı v benzeri maddeler buldu.

'Şehir kirliliği'
Uzmanlar, 118 ada ve adacık üzerinde kurulu kentteki kirliliğin, civardaki petro-kimya fabrikasından ileri gelmediğini, bunun, Amsterdam ve Stockholm gibi kanal kentlerinde de görülen "şehir kirliliği" olduğunu belirttiler.

Program devam ederse...
Kirliliğin son 30 yılda azaldığını da bildiren uzmanlar, kanal temizleme programının sürdürülmesi halinde bütün bu atıklardan kurtulmanın mümkün olduğunu kaydettiler.
Yayın tarihi: 24.03.2005
381
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.