Magazin

"Venceremos" zaferi

"Venceremos" zaferi

İstanbul'daki Inti Illimani dinleyicileri bastırdı, kazandı: Şilili devrimci grup Inti Illimani, Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu'nu dolduran binlerce hayranının isteğini kıramadı ve uzun bir aradan sonra konserde 'Venceremos'u söyledi.

Belleğinin bir yerinden Inti Illimani'nin şarkılarını ezbere okuyabilen genç-yaşlı hayranları, grubu kanlı canlı dinlemek için Harbiye yollarına düştü önceki gün. Bir saat gecikmeli konserde açılışı Moğollar yaptı. 'Selvi Boylum Al Yazmalım'la başlayan Moğollar, 'Bir Şey Yapmalı' diyerek sahneyi Grup Yorum'a devretti. Grup Yorum da Moğollar'ın bıraktığı yerden devam ederek coşkuyu tırmandırdı.

Artık herkes 'El Pueblo Unido Jamas Sera Vencido' (Örgütlü halk asla yenilmez) ve 'Venceremos'u (Kazanacağız) hep bir ağızdan söylemek için sabırsızlanıyordu. Sekiz kişiden oluşan Inti Illimani grubu, konsere yeni parçalarıyla başladı, saatler ilerledikçe 'daha bilindik' eski parçalar bir bir çalınmaya başlandı. Ama hâlâ 'El Pueblo Unido Jamas Sera Vencido' ve 'Venceremos'tan eser yoktu.
Çünkü Inti Illimani uzun zamandır konserlerinde 'Venceremos'u söylemiyordu.

Hatta 1991'de Türkiye'ye geldiklerinde de ısrarlara rağmen parçayı seslendirmemişlerdi. Derken devreye Moğollar ve Grup Yorum girdi. Sahneye çıkarak sazlarını Inti Illima grubuna hediye ettiler. Bu jesti karşılıksız bırakmayan grup, Moğollar ve Grup Yorum'la birlikte beklenen 'El Pueblo Unido Jamas Sera Vencido'yu seslendirdi.

Ama 'Venceremos' sesleri yeri göğü inletiyordu. Yıllarca kitleleri ayaklandıran grup belli ki kitleyle rolleri değişmişti! Grup haykırışa kayıtsız kalınmayacağını anlayınca konseri 'Venceremos'la kapadı.

Mütevazı konuklar
Aynı günün sabahı... Efsane grup 12 yıl aradan sonra cuma gece yarısı İstanbul'a ayak basmıştı. Gazetecilerle konuşmak için sabahın köründe ayaklanmışlar. Tavırlarında "Ben ünlüyüm, sanatçıyım" yollu malum havalardan zerre kadar iz yok. Ancak basının yoğun ilgisi nedeniyle çok kısa konuşmak durumundalar.

Grup üyelerine devrimci kitlelerin belleğine kazınan 'Venceremos'u hatırlatıp 'Kazandınız mı?' diyoruz. Grubun en eski üyelerinden ak saçlı Horacio Duran şöyle derin bir nefes alıyor: "Şili'de diktatörlük dönemi bitti, artık demokrasi var. Fakat kapitalist bir toplum olduk. Bir tarafıyla kazandık. Ama tamamen kazandık diyemem."

Dünyanın küreselleşme yolunda ilerdiğini bu duruma nasıl uyum sağladıklarını merak ettiğimizi söylüyoruz. Fikir beyan etmek için grup üyeleri birbirine bakıyor. Ama Horacio Duran kıdemli olmanın avantajını kullanıp lafa hemen giriyor: "Dünyada bazı şeyler değişti. Bunun farkındayız. Devrimci dönem geride kaldı. Ama biz değişmedik. Bizim müziğimiz ve onun sesi devrimci. Düşünceleri sadece sözle ifade etmiyoruz. Ses de çok önemli. Önemli olan daima idealleri korumak. Kendimizi geliştirmek."
(Radikal)
Yayın tarihi: 18.08.2003
463
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.