Magazin

Vatikan'dan erotik ahlak sözlüğü

Vatikan'dan erotik ahlak sözlüğü

Vatikan'dan bir kardinal tarafından Hıristiyan dini inançlarına göre hazırlatılan ahlak sözlüğünde, prezervatif güvenli seks aracı olarak görülmezken, eşcinsellerin sosyal hayatta değerlerinin olmadığı ifade edildi.

900 sayfalık Vatikan Ahlak Sözlüğü'nde, "78 anahtar kelimenin", aile ve hayat konularının uluslararası alanda yasallaştırılması veya kültürel organlarda tartışılması durumunda yardımcı olunulması amacıyla Papalık Konseyi tarafından analiz edildiği bildirildi.

"Eşcinsellik tutarsız bir mantık"
Sözlükte, "Eşcinsellerin hiçbir sosyal değeri yoktur. Toplum, ruhsal bir karışıklık olan eşcinselliği kurumsallaştıramaz. Eşcinsel bir çiftin tanınması ahlaki açıdan kırılgan bir tutumdur ve evrensel olarak bir çiftin ve erkekten olduğu temel alındığında eşcinsellik tutarsız bir mantıktır" denildi.

"Prezervatif güvenli değil"
"Güvenli seks" konusunun da ön plana çıkarıldığı sözlükte, prezervatif sadece ticari bir kazanç aracı olarak gösterilirken, prezervatifle yapılan seksin kesinlikle güvenli seks olarak tanımlanamayacağı kaydedildi.

Hamiline yakinleri
Bu arada, tanıtımının Vatikan içinde yapılmaması ve basımının Vatikan Kitaplığı tarafından değil de Vatikan dışındaki yine bir Katolik yayınevi olan Dehoniani tarafından yapılması, sözlüğün Vatikan'da şimdiden tartışmalara yol açtığının kanıtları olduğu ifade ediliyor.
Yayın tarihi: 31.03.2003
425
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.