Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Vatikan, Harry Potter'ı akladı

Vatikan, Harry Potter'ı akladı

Vatikan'a bağlı Papalık Kültür Konseyi ve Dinler Arası Diyalog Birliği, İngiliz yazar J.K. Rowling'in yarattığı Harry Potter'ın kara büyüyle ilgisi olmadığını açıkladı. Aynı açıklamada, 80'lerin önemli müzik akımlarından biri olan ve giderek bir hayat felsefesine dönüşen New Age aforoz edildi.

Harry Potter serisinin beşinci kitabı olan ''Harry Potter and Order of the Phoenix'' piyasaya çıkmadan Vatikan'dan müjde geldi.

Önümüzdeki 21 Haziran'da piyasaya çıkacak. Vatikan, özellikle ABD'de koyu dindar bazı ailelerin küçük büyücü Harry Potter'ı Hıristiyan ideolojisine aykırı bulmasına fazla prim vermedi. Aksine, Potter sayesinde çocukların
iyi ile kötüyü ayırt etmeyi öğrendiğini savundu. Rahip Peter Fleetwood bu konuda basına bilgi verirken, ''Hepimiz, masallar, büyücüler, melekler ve cadıların yarattığı düş dünyasında büyüdük. Bunların Hıristiyan ideolojisine ters düştüğünü söyleyemeyiz'' dedi. Bu durum, 21 Haziran'da piyasaya çıkacak olan Harry Potter serisinin beşinci kitabı ''Harry Potter and Order of the Phoenix'''i dört gözle bekleyenleri de sevindirdi.

NEW AGE BAŞKALDIRIDIR
Vatikan'ın Harry Potter açıklaması, New Age hareketiyle ilgili olarak hazırlanan 93 sayfalık belgenin basına tanıtımı sırasında yapıldı. Vatikan tarafından yapılan açıklamada, New Age'in kiliseye meydan okuduğu ve Hıristiyanlığı karşısına alan bir kavram olduğu iddi aedildi. Belgenin tanıtımında konuşan Kardinal Paul Poupard, Başpiskopos Michael Fitzgerald ve belgeyi kaleme alan din adamları Peter Fleetwood ve Teresa Osoria Gonçavales, astroloji, yoga hatta büyücülüğün simgesi olarak gösterilen Harry Potter kitap ve filmlerine karşı olmadıklarını belirttiler. Ancak, New Age, Potter kadar şanslı değildi. Ünlü müzik akımı için, ''Hazreti İsa'yı kurtarıcı yerine sadece bir eğitici olarak görmeleri 'New Age'in kiliseye başkaldırısının en önemli örneğidir'' denildi. New Age'in Hıristiyanlığa nasıl karşı geldiği ise altı maddeyle ifade edildi.

İşte aforoz nedenleri
New Age tarihi inkar ediyor ve Hıristiyanlık ruhunun zamanla kökleşmesini reddediyor.

Hazreti İsa'yı bir kurtarıcı yerine en fazla bir eğitici olarak görüyor.

Kendisini aşırı beğeniyor ve takma adının altına sığınarak ''Narsisizm'' kavramını öne çıkartıyor.

Tanrı'nın olağanüstü güce sahip olduğunu inkar ediyor.

Günah işlenebileceğini reddediyor.

Sosyal yükümlülükten kaçıyor.

(Hürriyet)
313
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.