Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Vatikan 'Harlem' gibi oldu

Vatikan 'Harlem' gibi oldu

500 vatandaşı bulunan Vatikan, dünyanın suç oranı en yüksek ülkesi. Nüfusa göre yüzde 106 oranında suç işlenen ülkede hırsızlar cirit atıyor.

Katolik dünyasının ruhani merkezi Vatikan için, dünyanın en yüksek suç oranına sahip ülkesi deniyor. Vatikan'ın bu birinciliği, nüfusuna göre yüzde 106'lık suç oranıyla kazandığı belirtiliyor.

İşin komik tarafı, yankesicilerin cirit attığı ülkenin toplam nüfusu sadece 500 kişiden oluşuyor. Üstelik Vatikan Adalet Bakanı Nicola Picardi, suçluların yüzde 90'ının yakalanamadığını söylüyor.

Küçük ama turist cenneti
Bu oranı, ülkeye gelen 'turistler'in artırdığı belirtiliyor. Dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan'ı, yılda yaklaşık 18 milyon kişi ziyaret ediyor. Papa II. Jean Paul'ün halka seslendiği günlerde hınca hınç dolan ülke, bu yüzden yankesicilere cazip geliyor. Yarım kilometrekarelik Vatikan'a bürokratik engele takılmadan giren hırsızlar, yine kolayca kaçmayı başarıyor.
Yayın tarihi: 10.01.2005
414
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.