Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Vatikan 'Da Vinci Şifresi'ni aforoz etti

Vatikan 'Da Vinci Şifresi'ni aforoz etti

Vatikan, Dan Brown'un kaleme aldığı "Da Vinci Şifresi"nin beyazperdeye uyarlaması olan filmi resmen aforoz ettiğini açıklayarak, Katoliklerin sinema gösteriminden uzak kalmasını istedi.

Kongregasyon Sekreterliği'ne bağlı İnanç Doktrini Başkanı teolog Başpiskopos Angelo Amato, filmin de romanı gibi Hıristiyan alemine ve özellikle Katoliklere hakaretler yağdırdığını öne sürerek, "Eğer Kuran ve Yahudi soykırımıyla böyle alay edilseydi, herhalde dünyanın sonu gelirdi" diye konuştu.

Daha önce kendi adına yorum yaptığını belirten Cenova Başpiskoposu Kardinal Tarcisio Bertone de Dan Brown'un romanının okunmaması gerektiğini söylemişti.

İlk kez Vatikan resmi ağızdan, tüm dünyada 40 milyon adet satan romanın filmine de geçit verilmemesi gerektiğini, Hz.İsa'ya atılan çamurun inançlı Hıristiyanların öfkesine neden olduğunu savunarak, "Katolik Kilisesi filmi aforoz etmiştir" dedi.
(Hürriyet)
360
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.