Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Vandalizm büyük kentleri esir alıyor

Vandalizm büyük kentleri esir alıyor

Türkiye vandalizm kavramına henüz yabancı; ancak İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi büyük kentler, vandalizm dehşeti yaşıyor. Uzmanlara göre, kamuya ait bina ve eşyalar ile sanat eserlerine yönelik şiddet uygulayan vandallar, sağlıksız kentleşme sürecinin sonucunda ortaya çıkıyor.

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Bora Boz, ANKA'ya yaptığı açıklamada, Türkiye'de henüz kavram olarak fazla bilinmemesine karşın gittikçe yaygınlaşan vandalizmi değerlendirdi. Boz, bir anti sosyal kişilik bozukluğu olan vandalizmi, "Bilgisizlik yüzünden ya da zevk için kamu veya sanat yapılarını büyük zararlara yol açarak yıkmak ve bu yıkımı kendi başına bir amaç durumuna getirmek" şeklinde tanımladı.

Boz, "kırıp geçirmek" anlamında da kullanılan bu kavrama Fransız devrimi sırasında rastlandığını, ancak daha eski zamanlardan beri görüldüğünü söyledi. Boz, "Günümüz modern toplumlarında da estetik ve güzel olan her şeye, ortak yaşam alanlarına saldırı şeklinde karşımıza çıkmaktadır" dedi.

Batı Avrupa toplumlarında vandalizmin de şiddetin bir benzer şekli olan holiganizm gibi toplumsal bir sorun olduğuna dikkat çeken Boz, vandalizmin erkek bireylerde daha sık görüldüğünü vurguladı. Türkiye'nin vandalizm kavramına henüz yabancı olmasına karşın, özellikle büyük kentlerde vandalist davranışlarla sıklıkla karşılaşıldığına dikkat çeken Boz, şöyle devam etti:

"İzmir, Ankara, Adana, İstanbul gibi yoğun göç alan sanayi yerlerinde, özellikle İstanbul'da kamunun ortak kullandığı yerlerde vandalist davranışlara sıklıkla rastlanıyor. Sosyal katmanlar arasında derin farklılıkların olduğu, sağlıksız kentleşme sürecinin yaşandığı ülkemizde bu konunun ilerde büyük sorunlara neden olmadan, sözcük olarak bile çok iyi bilinmeyen vandalizmin varlığının kabul edilmesi, ayrıca eğitim, pedagoji, psikiyatri, adli tıp gibi disiplinleri ilgilendiren bu konunun kapsamlı olarak araştırılması, çözüm önerilerinin gündeme getirilmesi gerekmektedir. Batı ülkelerinde yapılan çalışmalarda, vandalizmin uygun eğitim ve psikiyatrik tedavi ile düzeltilebilir bir davranış olduğu belirtilmektedir. Bu kişilerin tedavinin yanı sıra, ailesiyle birlikte davranış eğitim programlarının düzenlenmesi gerekmektedir."

Boz, büyük kentlerde sıklıkla karşılaşılan vandalist şiddetin bazılarını ise şöyle sıraladı:
 • Evlerin, binaların duvarlarını spreylerle boyamak, üzerlerine yazı yazmak,
 • Otobüslerin, metro, tramvay, tren gibi toplu taşıma araçlarının koltuklarının üzerine yazı yazmak veya koltuk derilerini parçalamak, tutacaklarını koparmak, kapı kolunu kırmak,
 • Heykellerin özellikle bazı bölgelerine zarar vermek,
 • Sanat eserlerini parçalamak, üzerlerine boya sıkmak,
 • Parklardaki bankları çizmek, kırmak,
 • Sokak lambalarına zarar vermek,
 • Yine sokaklarda veya park alanlarındaki ağaçlara ve çiçeklere zarar vermek.
  (ANKA)
 • 326
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.