Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Uzun yaşamın sırrı mantarda

Uzun yaşamın sırrı mantarda

Mantarın anemiden beyin kanamalarına, kalp ve damar hastalıklarından, diyet yemeği olmasına kadar çok faydalı bir besin olduğu, uzun yaşamanın sırrının da mantarda gizli olduğu belirtildi.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mükerrem Kaya, bilgi eksikliği yüzünden gerek kültür mantarından gerek doğal mantarlardan yeterince yararlanılamadığını söyledi.

Doğada 100 bine yakın mantar türü bulunduğunu, ancak bunlardan sadece 150'sinin yenilebildiğini söyleyen Prof. Dr. Mükerrem Kaya, mantarın yüksek protein değerine sahip olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Kaya, şöyle devam etti:

"B vitamini deposu olan mantar, folik asit ve minarel zenginliği ile sağlıklı ve dengeli beslenme açısından çok önemli bir besin kaynağıdır. Ancak ülkemizde henüz istenilen düzeyde tüketilmeyen mantar, Çin ve Japonyada uzun yaşamanın en önemli gıdasıdır. Yapılan araştırmalara göre, Agaricus Bisporus denilen beyaz şapkalı mantar, anemi kalp- damar hastalıklarına ve şişmanlara diyet yemeği olarak önerilmektedir.

Lentunus Edodes ise, beyin kanamaları, damar sertliği ve virüs enfeksiyonlarının önlenmesinde olağanüstü bir etkiye sahiptir. Yapısında bulunan Lentinia ismi verilen bir polisakkaritin sarcoma nedeniyle tümör gelişimini durdurabilmektedir."
(DHA)
367
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.