Magazin

Uzun tatilin zararları

Uzun tatilin zararları

Uzmanlar, yılın önemli bir bölümünü tatille geçiren Türkiye'de, tatillerin getirdiği olumsuzluklara dikkat çekerek hafta sonu tatillerinden sonraki "Pazartesi Sendromu" gibi uzun tatillerin ardından da Adaptasyon Sendromu yaşandığını vurguladı.

Yılın azımsanamayacak bir bölümünü tatille geçiren Türkiye'de, uzmanlar tatilin getirdiği olumsuzluklara dikkati çekti. Uzmanlar, hafta sonu tatillerinden sonraki "Pazartesi sendromu" gibi, uzun tatillerin ardından da "Adaptasyon sendromu" yaşandığını bildirdi.

Her yıl özellikle dini bayramlarda 9 günden az tatil yapmayan Türk halkı, uzun tatillere iyiden iyiye alıştı. Ancak madalyonun diğer tarafına bakıldığında tatilin az da olsa olumsuz yanları var.

Psikiyatrist Doç. Dr. Nusret Kaya, tatilin, dinlenmek ve enerji toplamak açısından insan sağlığına büyük yararları olduğunu söyledi. Ancak az da olsa olumsuz faktörlerin bulunduğunu vurgulayan Doç. Dr. Kaya, "Bu türden uzun tatil dönemlerinde iş ve eğitim hayatı anlamında negatif faktörler ortaya çıkıyor" dedi.

Hafta sonu tatillerinin ardından tüm dünya literatürüne girmiş, yurtdışında "Blue Monday-Bunalımlı Pazartesi" olarak anılan "Pazartesi sendromu" yaşandığını hatırlatan Doç. Dr. Kaya, şöyle konuştu:

"Pazartesi sendromunda, Cumartesi-Pazar rehavete alışmış beyin hafta başında tekrar iş yaşamına adapte olmakta zorluk çeker. Bunun bir de daha uzun bir tatil olduğunu düşündüğünüzde, mutlaka adaptasyon zorluğu olacaktır. Bu, adaptasyon sendromudur. Her tatil döneminden sonra bir adaptasyon sendromuna girilir."

Adaptasyon sendromunun yaklaşık bir hafta sürdüğünü ifade eden Doç.Dr. Kaya, dinlenmeye alışmış beynin düşünen, analiz yapan kısmı Korteks'in yeni duruma uyum göstermekte güçlük çektiğini, bu durumda çalışanlarda ve öğrencilerde konsantrasyon güçlükleri, dikkat noksanlıkları ve stres görüldüğünü kaydetti.

İş verimi düşüyor

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Arif Verimli de, çalışan kişilerin doğal olarak tatile, dinlemeye ihtiyaç duyduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Ortalama süreyi kapsayan bir tatil, performansı artırmak için gerekli. Ama özellikle uzun tatillerden sonra tekrar işbaşı yapıldığında, insanların 2-3 gün kadar konsantre olamadıklarını, eski iş verimine ulaşamadıklarını görüyoruz. Dört gün-bir hafta arasında dinlenme olması önemli. Ancak bir haftayı aşan dinlenmelerin performansın düşmesine katkısı oluyor. Kendi işine sahip olanlarda, buzorunlu tatil gelir düşmesine de yol açacağından, psikolojik açıdan ayrıca sıkıntı verici olabiliyor."
Yayın tarihi: 04.03.2001
595
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.