Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Uzun kadınlar daha hırslı

Uzun kadınlar daha hırslı

İngiliz bilim adamlarına göre, uzun boylu kadınlar iş hayatında daha hırslı oluyor.

İngiltere'deki St. Andrew Üniversitesi bilim adamlarının yaptıkları araştırmanın sonuçları, ortalamanın üzerinde uzun boylu kadınların iş hayatında daha rekabetçi ve hırslı olduğunu ortaya koydu.

Çocuk istemiyorlar
İşyerinde rekabetten kaçınmayan bu kadınların, kısa ve orta boylulara oranla çocuk sahibi olma konusunda da daha isteksiz ve yavaş davrandığına dikkati çeken bilim adamları, üç ayrı kıtadan 20-29 yaş grubundaki 700 üzerinde araştırma yaptıklarını kaydetti.

Kadınlara kariyerin kendileri için ne kadar önem taşıdığını, kaç çocuk sahibi olmak istediklerini soran bilim adamları, 45 yaşın üzerindeki 540 kadının durumlarına da bakıp uzun kadınların çocuk sahibi olup olmadığını anlamaya çalıştı. Sonuçlar, uzun boylu kadınların iş hayatında geleneksel erkek tavrı gösterdiğini ve hırs, rekabet gibi duygular ortaya koyduğunu gösterdi.

Testesteron etkili oluyor
Bunun uzun boylu kadınlarda testesteron hormonunun yüksek olmasından kaynaklanıyor olabileceğini belirten araştırma ekibinin başkanı Miriam Law Smith, "Sonuçlar, uzun boylu kadınların iş hayatına çok önem vermelerinin yanı sıra çocuk sahibi olma konusunda da daha isteksiz davrandığını gösterdi. Bizim araştırmamız, eskiden yapılan ve uzun boylu kadınların boylarına uygun eş bulamadıkları içindaha az çocuk sahibi olduklarını gösteren anaştırmaların anlamsız olduğunu ortaya koymuştur" dedi.
527
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.