Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Uzun boylu bebeğin maaşı dolgun olur

Uzun boylu bebeğin maaşı dolgun olur

Erkeklerin kaderi, bir yaşındaki boylarına bağlıymış! 12 aylıkken 80 santimden uzun olanlar, ileride daha iyi maaşla çalışıyor.

Bir yaşındaki erkek çocuğunun boyunun uzunluğuna bakarak, ileride yapacağı işi ve maaşını tahmin etmek mümkün.

Finlandiya'da 1934 ve 1944 yılları arasında doğan 4 bin 630 erkek çocuğunu inceleyen bilim adamları, 50 yıl sonra ilginç sonuçlarla karşılaştı. Bir yaşındayken boyları 80 cm.'den daha uzun olan deneklerin, ileride, 72 cm. ya da kısa olanlardan yüzde 50 daha fazla para kazandıkları ortaya çıktı.

Bir yaşına kadar ortalamanın üzerinde boy uzunluğuna sahip erkek çocukları 1990'da yaşıtlarından daha çok kazanıyordu. 72 cm. veya daha kısa olan bebeklerin yüzde 44'ü büyüyünce daha çok işçi olmuş. 80 cm. veya daha uzun olanlarda sadece beş kişiden biri işçi. Uzmanlar, 12 aydan sonraki boy uzamasının çok önemli olmadığını belirtiyor.

Bir teoriye göre kısa bebekler daha sık hasta oluyor. Bu da onların fiziksel aktivitelerinde ve duygusal uyarımlarında düşüşe yol açıyor.
Uzmanlar bulguların, çocukların gelişiminde ilk yılın ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini söyledi. Araştırmaya kızların dahil edilmemesinin nedeni, o dönemde kadınların pek evden çıkmaması ve çalışmıyor olması.
(Radikal)
436
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.