Magazin

Uzaktan kumandaları kenara atın!

Uzaktan kumandaları kenara atın!

Günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelen uzaktan kumandalar insanları tembelleştirip hareketsizleştiriyor. Bu hareketsizlik de pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, 'insan yaşamına giren ve neredeyse onsuz yapılamayan aletlerin başında uzaktan kumandaların geldiğini' söyledi.

Kumanda iyi hoş da...
Uzaktan kumanda aletlerinin insanları tembelleştirip, hareketlerini azalttığını vurgulayan Prof.Dr. Küçükusta, sözlerini
şöyle sürdürdü: "Uzaktan kumandalarla oturduğumuz yerden birçok iş yapmak iyi hoş da, bu hareketsizlik pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor...

Akciğer embolisi tehlikesi
"Uzaktan kumandaların neden olduğu hareketsizlik, özellikle yaşlılar için önemli bir tehlikeyi, akciğer embolisi tehlikesini de beraberinde getiriyor. Akciğer embolisi, yaşlılarda ölüm nedenlerinin başında gelen bir hastalıktır...

"Özellikle ani ölümlerin pek çoğundan akciğer embolisi sorumludur. Akciğer embolisi, akciğer damarlarının bir kan pıhtısıyla tıkanmasına bağlı olarak gelişen bir tablodur. Pıhtının kaynağı, çoğu zaman bacakların derin toplardamarlarıdır."

'Yaşlıların hareketleri zaten kısıtlı'
Bacak toplardamarlarında pıhtı oluşumuna neden olan üç önemli faktörün, kanın damarlarda birikmesi, damar duvarının zedelenmesi ve kanın koyulaşması olduğunu ifade eden Prof.Dr. Küçükusta, uzun süre hareket etmeden oturmanın kan akımının yavaşlamasına ve kanın bacak toplardamarlarında birikmesine neden olduğunu söyledi.

Küçükusta, "Hareketleri zaten azalmış olan yaşlılarda uzaktan kumandalar, önemli bir hareketsizlik nedenidir. Hem uzun süreli oturmak, hem de bacakların sarkıtılması, toplardamarlardaki kan akımını yavaşlatarak pıhtı oluşumuna zemin hazırlar...

"Bacak damarlarında oluşan pıhtılar buradan koparak akciğer damarlarını tıkarlar ve 'akciğer embolisi' adı verilen hastalığa neden olurlar" dedi.

'Hemen tedavi edilmeli'
Prof.Dr. Küçükusta, yaşlıların yanı sıra şişmanlar, gebeler, doğum kontrol hapı kullananlar, sigara tiryakileri, varisi bulunanlar, kalp hastaları ve yakın zamanda ameliyat geçirmiş kişilerde pıhtı oluşma riskinin çok daha yüksek olduğuna işaret etti.

Akciğer embolisinin acil bir durum olduğunu ve hemen teşhisinin yapılıp tedavi edilmezse ölüme yol açabileceğine dikkat çeken Küçükusta, tedavinin heparin (kanı sulandıran ve yeni pıhtı oluşumunu önleyen) veya trombolitik (pıhtı eriten) ilaçlarla yapıldığını söyledi.

Hareket en iyi ilaç
Küçükusta, hareket etmenin, kalpten akciğer hastalıklarına, sindirim şikayetlerinden hipertansiyona, damar sertliğinden şekere kadar pek çok rahatsızlığın başta gelen ilacı olduğunu dile getirerek, birçok araştırmanın düzenli spor ve egzersiz yapan kişilerde kanserlerin bile az görüldüğünü gösterdiğini kaydetti.

Her yaştan insanın sağlıklı olabilmek için spor yapması gerektiğini ifade eden Küçükusta, pıhtı oluşumu bakımından risk altında olan kişilerin uymaları gerekenleri şöyle sıraladı:

 • Uzaktan kumandayı mümkün olduğunca az kullanın.

 • Tüm işlerinizi kendiniz yapın.

 • Düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yapın.

 • Oturduğunuz zaman bacaklarınızı sarkıtmayın, yükseğe koyun.

 • Bacaklarınıza kan dolaşımını artırıcı egzersizler uygulayın.

 • Çok sıkı çoraplar ve jartiyer kullanmayın.

 • Hareketsiz olarak uzun süre ayakta kalmayın.

 • Bol sıvı alın.

 • Sigara, alkol ve kafeinli içeceklerden uzak durun.
 • Yayın tarihi: 31.10.2004
  370
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.