Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Uyuyamayanlar için uyku odası

Uyuyamayanlar için uyku odası

Bir Japon firması, uyku sorunu çekenlerin derdine derman yarattı. Matsushita Electric Works firmasının geliştirdiği uyku odası, en şiddetli uykusuzluğu bile yeniyor.

Stresli iş hayatı yüzünden artan uyku sorununa çare arayan firma, uyku odasının özellikle ofis çalışanlarının gün içinde dinlenme ihtiyacını karşılayacağını söylüyor.

Uyku profili
Odaya girmeden önce bir uyku danışmanı, özel bilgisayar yazılımıyla kişinin uyku profilini çıkarıyor. 30 dakikalık seans başladığında duvardaki panel sayesinde yönetilen yatağın baş ve ayak kısımları istenen rahatlığa ayarlanıyor. Yatağın karşısındaki TV ekranında bir ormanda akan nehir görüntüsüyle görsel rahatlama sağlanırken, hafif gitar ve piyano müzikleriyle kuş ve su sesleri dinletiliyor.

Ve uyku...
Birkaç dakika sonra uyku makinesi çalışıyor: Işık azaltılıyor, TV ekranı kararıyor, müziğin sesi azaltılıyor ve yatak doğru uyku pozisyonuna geliyor. Bu sırada titreşimli yatak sırt masajına başlıyor ve omurgadaki stres dağıtılıyor. Sonunda ışık sönüyor, masaj tamamlanıyor ve uyku başlıyor.

Odada uyanmak da rahat: Işık yavaş yavaş artıyor, TV ekranında göl manzarası beliriyor. Otomatik perdeler gün ışığı için açılıyor ve yatak oturma pozisyonuna geliyor.
(Radikal)
334
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.