Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Uyuşturucuda sentetik dönemi

Uyuşturucuda sentetik dönemi

Uyuşturucu tacirleri, ekim alanlarındaki sorunlar nedeniyle doğal uyuşturucular yerine, Hollanda, Bulgaristan ve Romanya'dan gelen sentetik uyuşturuculara yöneldi.

Uyuşturucu tacirlerinin bir bölümü, ekim yapılacak alan sorunu yüzünden Afganistan, Kamboçya ve Kolombiya kaynaklı doğal uyuşturucular yerine, üretimi daha kolay olanHollanda, Bulgaristan ve Romanya çıkışlı sentetik uyuşturucuların ticaretine yöneldi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli üst düzey bir yetkiliden aldığı bilgiye göre, gelişen teknoloji sayesinde uydu fotoğraflarıyla tespit edilen haşhaş ve hintkeneviri ekili tarlalar, gerekli müdahaleler yapılarak yok ediliyor.

Uluslararası düzeyde "insanlık suçu" olarak kabul edilen uyuşturucuya üretim aşamasında gerçekleştirilen bu müdahalenin yanı sıra üretimin de zor olmasından dolayı, son yıllarda "doğal uyuşturucu" sınıfında yer alan eroin, kokain ve esrar gibi maddelerin ticaretinde büyük düşüş gözleniyor.

Bir hektar ekili alandan alınan ürünle ancak 50 kilogram eroin elde edilirken, Kolombiya ve Kamboçya ile birlikte ağırlıklı olarak uyuşturucu üretilen Afganistan'da, 1999 ve 2000 yıllarında 480-500 bin hektarlık alanda yapılan haşhaş ve hint keneviri ekimi geçen yıl 21 bin hektara kadar düştü.

Afganistan'da üretilen uyuşturucu maddelerin Avrupa'ya nakli ise, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Balkan, Kuzey Karadeniz ve Akdeniz rotalarından yapılıyor.

Balkan rotası üzerinden geçen yıl gerçekleştirilen nakillere müdahale eden güvenlik kuvvetleri yaklaşık 5 ton uyuşturucu madde ele geçirirken, terör örgütü PKK'nın çökertilmesiyle Balkan rotasından Avrupa'ya giden uyuşturucu miktarında yüzde 40 oranında düşüş yaşandı.Buna karşın, Rus mafyası tarafından kullanılan Kuzey Karadeniz rotasında ise 3 kat artış gözlendi.

En büyük tehlike

Uyuşturucu tacirlerinin bir bölümü de, ekimi ve naklinde büyük zorluklar yaşadıkları doğal uyuşturuculardan vazgeçerek, Hollanda, Bulgaristan ve Romanya çıkışlı uyuşturucu ve uyarıcı nitelikteki haplara yöneldi.

Bir odada milyonlarca üretilebilen sentetik uyuşturucular, kolay taşınması ve Batı Avrupa'da ucuz olmasından dolayı zehir tacirlerinin tercihi arasına girdi.

Polisin "gelecekteki en büyük tehlike" olarak gördüğü sentetik uyuşturuculardan, sadece Ecstasy''nin 280 çeşidi bulunduğu belirlendi.

Tıpta kullanımı olmayan ve insan üzerinde fiziki gevşeme, cinsel arzuları hareketlendirme ve gibi etkileri bulunan bu haplar, Türkiye'de yasadışı yollardan tanesi 10 ile 15 milyon lira arasında satılıyor.

Polis, tüketimi genellikle eğlence yerleri ve gece kulüplerinde yapılan bu haplardan geçen yıl 200 bin adet ele geçirdi.

Bu tür uyuşturucuların henüz Türkiye'de tehdit edici unsur haline gelmediğini vurgulayan polis yetkilisi, İngiltere'de bir haftada 40 milyon adet "Ecstasy" hapı tüketildiğine dikkat çekti.

Aynı yetkili, ileriki yıllarda bu maddenin Türkiye'de de yaygınlaşacağı düşüncesiyle önlem alınması için gerekli çalışmaların yapıldığını kaydetti.
424
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.