Magazin

Uyku stiline bak, aşkı gör

Uyku stiline bak, aşkı gör

Uyku pozisyonundan ilişki tahlili! Arada mesafe bırakma 'güç savaşı'na, sırtı dönük temas, güçlü kişiliklere işaret.

Amerikalı iki bilim adamının yaptıkları güncel bir araştırmaya göre, çiftlerin uyuma pozisyonundan, seks hayatları ve kişilikleriyle ilgili ipuçları elde edilebilir. Uykuya dalarken kişilerin bilinçaltının su üstüne çıktığını söyleyen uzmanlara göre, 'kaşık' denilen, bir partnerin diğerini arkadan sardığı pozisyon, 'çok âşık' çiftlerde görülüyor. Bu pozisyon karşılıklı güvene ve çiftlerin kendilerini tek kişi olarak algıladıklarına işaret ediyor.

Çiftlerin birbirine sırtını çevirip uzak yattığı 'bana dokunma' pozisyonu ise tam tersini gösteriyor: İlişkide sorun var ve kişiler aralarına mesafe koymak istiyor. Kimi zaman ise bu pozisyon çiftlerin arasındaki bir güç savaşımından kaynaklanıyor olabilir. Beden diliyle 'Eğer sen bana yaklaşmazsan ben de sana yaklaşmam' mesajı veriliyor.

Kişilerin birbirlerine sırtları dönük, ancak kalçaları temas ederek uyumaları ise her ikisinin de güçlü kişilikler olduğunun bir göstergesi.
İlişki uyumlu, fakat bir taraftan da herkes kendi hayatını yaşıyor. Yıllanmış çiftlerde bu pozisyon yaygın.

Onlar birbirlerine ait!
Bir partnerin diğerinin başının altına kolunu uzatması, kişilerin korunmaya ihtiyaçları olduğuna delil. Kimin kime sarıldığı ise önemli değil. Bu çiftler 'Biz birbirimize aitiz' diyor; aralarında rekabet yok. Uyuma pozisyonu kişilikler hakkında da bilgi veriyor. Sırtüstü, yani 'kral pozisyonunda' yatanlar, kendilerine güvenli, saygı görmeye alışık ve yeni deneyimlere açık. Her beş kişiden biri sırtüstü yatarak uyuyor.

Yüzüstü yatanlar ise işlerine karışılmasından hoşlanmayan, hayatlarının kontrolünü elinde tutmak isteyen kişiler. Mükemmeliyetçi kişilikler de yüzüstü yatıyor. Bu pozisyon en az rastlanan yatış biçimi, insanların yüzde 13'ü böyle uyuyor.
En sık rastlanan pozisyon ise yanda yatılan. Dizleri hafif kırık yatanlar, sağlıklı düşünebilen, dengeli, adalet duygusu gelişmiş kişiler. Dizlerini iyice yukarı çekip yatanlar duygusal, pratik ve yaratıcı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 03.01.2004
456
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.