Magazin

Uyku sorununu masajla çözün

Uyku sorununu masajla çözün

Bebeğe yapılan masaj, beyinde melatonin salgılanmasını sağlayarak, bebeğin yanı sıra annenin de gece rahat uyumasını sağlıyor.

İsrail`deki Hayfa Üniversitesi`nde yapılan araştırmada elde edilen sonucu göre, uyku saatinden önce yapılan masaj, bebeğin 24 saatlik vücut ritmini ayarlamasına yardımcı oluyor.

Araştırma, iki gruba ayrılan 24 bebek üzerinde yapıldı. Birinci gruptaki bebeklere, doğumlarından 10-14 gün sonra başlayarak, uyku saatinden önce yarım saat süreyle masaj uygulandı.

Masaj, anneler tarafından, bebeğin alnından arkaya doğru hafifçe tek elle ovuşturma şeklinde yapıldı. Bebeklerin uyku durumu, masajdan önce ve masajın başlamasından birsüre sonra kontrol edildi. Masajın uygulanmasından 8 hafta sonra, bebeklerin anneleriyle aynı uyku saatini paylaşabildikleri gözlendi.

Masaj uygulanmayan gruptaki bebeklerin ise geceleri ağlamaya devam ettikleri ve annelerinin uykusuz kaldıkları belirlendi.
Yayın tarihi: 15.12.2002
360
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.