Magazin

Uyku için mavi, çalışma için sarı

Uyku için mavi, çalışma için sarı

Yatak odanız mavi olsun, deliksiz uyuyun. Mutfak için portakal, çalışma odası için sarı, oturma odası için beyaz. İşte renkler ve yaşamı renklendirme yolları...

Renklerin insan fizyolojisi ve psikolojisi üzerinde önemli etkileri olduğunu bildiren uzmanlar, iyi bir uyku için mavi renklerin egemen olduğu bir yatak odası öneriyor.

Psikolog ve Biyoenerji Uzmanı Davut İbrahimoğlu, klasik tıp ortaya çıkmadan önce yüzyıllar boyunca renklerin hastalıkların tedavisinde kullanıldığını bildirdi.

Renklerin insan yaşamında fiziksel ve psikolojik etkilerini gösterdiğini kaydeden İbrahimoğlu, "Renkler bizim aynı zamanda psikolojik durumumuzu göstermektedir. Oturduğumuz ev, kullandığımız odaların rengi, perdeler, çarşaflar, koltukların rengi, yiyeceğimiz ve içeceklerimizin hepsi bizi psikolojik ve fiziksel olarak etkilemektedir" dedi.

MUTFAK İÇİN PORTAKAL...

İbrahimoğlu, bu nedenle evin dizaynı, duruş şekli ve renklendirmesini yaparken feng shui biliminden yararlanılmasını istedi. İbrahimoğlu, feng shui'ye göre ev dekarosyonunda kullanılması gereken renkleri şöyle anlattı:

-Mutfak için portakal rengi tercih edilmelidir. Bu renk psikolojik açıdan rahatlattığından sindirimi de kolaylaştırır.

ÇALIŞMA ODASINA SARI VE AÇIK YEŞİL

-Çalışma odası için sarı renk tercih edilebilir: Canlılık verir ve beyin fonksiyonlarını çalıştırır. Bu nedenle projelerinize karar verdiğiniz odalar için en ideal renktir.

Yine çalışma odası için açık yeşil renkte kullanılabilir. Bu renk sinir sistemini ve davranış biçimini dengeler.

-Yatak odası için mavi: Soğuk bir renk olan mavi, dinlendirici özellik taşır. Huzur veren renktir. Mavi renkli çarşafların içinde deliksiz uyumak mümkün oluyor.

-Oturma odası için beyaz: Oturma odaları için en uygun renk kuşkusuz beyaz.
Yayın tarihi: 23.05.2002
421
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.