Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

"Utanın bay Bush!"

"Utanın bay Bush!"

75. Oscar ödülleri sahiplerini buldu. Amerika'nın Irak'a saldırısı dolayısıyla merakla beklenen Oscar töreninde barış mesajları kırmızı halının yerini aldı, savaş karşıtı söylemler sert oldu.

İlgili Haberler:
Geceden Fotoğraflar

Amerikan Sinema Bilimleri ve Sanatları Akademisi tarafından, bu yıl Irak savaşının gölgesinde 75'incisi düzenlenen Oscar töreninde ödüller sahiplerini buldu. En iyi film ödülü, "Chicago" filmine verildi. En iyi erkek oyuncu ödülünü "The Pianist" filmindeki rolüyle Adrien Brody alırken en iyi oyuncu ödülünü "The Hours" filmiyle Nicole Kidman aldı. En iyi yönetmen ise Roman Polanski oldu. En iyi belgesel ödülünün sahibi Michael Moore, tören sırasında Irak Savaşı'nı protesto etti ve "Utanın Bay Bush" dedi.

Silah karşıtı belgesel
Sinema dünyasının en büyük ödülü sayılan Oscarlar bu yıl 75. kez verildi. Bu yılki törenlere Irak'ta sürmekte olan savaş damgasını vurdu. ABD'deki "silah kültürü"nü masaya yatırdığı ve büyük tartışma yaratan "Benim Cici Silahım" (Bowling for Columbine) filmiyle büyük tartışma yaratan belgesel sinemacı Michael Moore, bu filmiyle En İyi Belgesel Film ödülünü kazandı. Moore, ödülünü alırken yaptığı konuşmada, Irak savaşı nedeniyle ABD Başkanı George W. Bush'u sert bir dille eleştirdi ve "Başkan Bush, utanın!" dedi.

"Biz savaşa karşıyız"
Moore, ödülünü aldıktan sonra belgesel dalında aday olan diğer sinamacıları da sahneye davet etti ve "Biz uydurma olmayan şeyleri seviyoruz. Şimdi uydurma bir zamanda yaşıyoruz. Uydurma bir seçim sonucu uydurma bir başkan seçildi. Bizi uyduruk nedenlerle savaşa gönderen bir adam var..." dedi. Moore daha sonra parmağını seyircilere doğrultarak "Biz savaşa karşıyız. Utanın Bay Bush" diye bağırdı. Moore konuşmasını yaparken seyircilerin bir kısmının kendisini alkışlarla desteklediği, bir kısmının ise yuhaladığı gözlendi.

"Onlar"a bir mesaj
Bu yıl ödül törenin savaş nedeniyle sönük geçtiği bildiriliyor. Törenin yapıldığı Kodak Sineması'nın girişine kırmızı halı serilmedi. Törenleri sunan oyuncu Steve Martin de bu duruma işaret ederek, "Muhtemelen fark etmişsinizdir, bu yıl kırmızı halı yok. Bu onlara bir mesaj verecektir" dedi. Steve Martin'in 'onlar' diye kastettiği ise, Kodak Salonu'nun önünde savaş karşıtı gösteri yapanlardı.
419
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.