Magazin

Urartu gün ışığına çıkıyor

Urartu gün ışığına çıkıyor

MÖ 9. yüzyıla ait Yukarı Anzaf Kalesi'ndeki kazılarda bir tapınak ile silah depoları bulundu.

Van kent merkezine 12 kilometre mesafedeki Dereüstü Köyü'nde bulunan tarihi Yukarı Anzaf Kalesi'nde 13 yıl önce İstanbul Üniversitesi Avrasya Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Oktay Belli'nin başlattığı kazı çalışmalarında önemli bulgular elde edildi.

Halen İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Can Avcı'nın başkanlığında devam eden kazılarda kalede bir tapınak ile silah depoları bulundu. İstanbul, Selçuk ve Adnan Menderes üniversitelerinden 15 araştırma görevlisi ile 35 işçinin toz-toprak arasında sürdürdüğü kazı çalışmalarının başkanı Can Avcı, kalenin ancak yüzde 25'inin ortaya çıkarıldığını söyledi.

Geçen yıl buldukları sütunlarla örtülü salonun Urartu mimarisinin eşsiz bir örneği olduğunu vurgulayan Avcı, kalenin, beş metrelik anıtsal duvarlarla çevrili olmasıyla da dikkat çektiğini belirterek şu bilgileri verdi: "Ancak önemli olan silah depoları ve tapınaklar. Batı'dan doğuya uzanan 44 metrelik bir koridor ve bu koridorun iki yanında silah depoları var. Koridorun sonunda ise karşımıza tapınak çıkıyor. Biz şu anda silah depolarını ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Yukarı Anzaf Kalesi, Kral Menua tarafından MÖ 9'uncu yüzyılda kurulmuş. Burada üç krallık yaşamış. Ayrıca bulgularımız buranın hem ekonomik hem de askeri merkez olduğunu gösteriyor".
(Radikal)
Yayın tarihi: 04.08.2004
523
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.