Magazin

Unutmak için içmek hata!

Unutmak için içmek hata!

Uzun süreli alkol kullanımının sanıldığı gibi hafıza kaybına yol açmadığı, hatta kadınlarda zihinsel bozuklukları önleyebileceği açıklandı.

ABD'nin Johns Hopkins Üniversitesi bilim adamları tarafından 12 yıl süreyle yürütülen bir çalışmada 1500 yetişkin alkol tüketimlerine göre beş gruba ayrıldı. Gruplara hafızalarıyla ilgili testler yaptırıldı.

Birinci grupta hiç alkol içmeyenler, ikinci grupta ayda 20 günden az içenler, üçüncü grupta ayda en az 20 gün ve günde en fazla dört kadeh içenler, dördüncü grupta ayda 20 günden az ama günde dört kadehten fazla içenler, beşinci grupta da ayda en az 20 gün ve her seferinde dört kadehten fazla içenler yer aldı.

Araştırma sonucunda tüm grupların ne kadar alkol tüketirlerse tüketsinler hafızalarının yaşlanmaya bağlı olarak zayıfladığı gözlemlendi. Fakat, şaşırtıcı bir biçimde, ağzına içki koymayanların, özellikle de kadınların zihinsel yeteneklerinde, daha fazla yıpranma ortaya çıktı.

Kadın ve hiç alkol almayan denekler, hafıza testlerinde genel olarak alkol kullanan hemcinslerinden 1 puan düşük puan aldı. Erkeklerin hafıza testlerinde içkiye bağlı herhangi bir fark bulamayan uzmanlar şimdi alkolün kadınlardaki bu etkisinin kaynağını araştırıyor.

(Radikal)
Yayın tarihi: 30.10.2002
437
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.