Magazin

Unutkanlığın sebebi çinko eksikliği

Unutkanlığın sebebi çinko eksikliği

Hatırlama yeteneklerinde sorun olanların çinko testi yaptırmaları öneriliyor. Çünkü araştırmalar, vücutlarında yeterli miktarda çinko minerali olmayanların hatırlama yeteneklerinin azaldığını gösteriyor.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının yayın organı Türktarım Dergisi'nde demir ve çinko ile ilgili olarak yapılan bir araştırmaya yer verildi. Araştırma sonuçlarına göre demir ve çinkonun beyni beslemek gibi önemli bir özelliği bulunuyor.

27-47 yaşlar arasındaki erkekler üzerinde yapılan bir çalışmada vücuttaki demir seviyesinin düşüşüyle bağlantılı olarak dikkat süresinin de kısaldığı görüldü. Dikkat toplamada benzer bir durum, şişman fakat sağlıklı kadınlarla yapılan bir çalışmada görüldü.

Bu çalışmalar, vücuttaki düşük demir seviyesinin dikkat süresinin azalmasıyla ilişkili olduğunu göstermek için sağlıklı yetişkinlerle yapılan ilk çalışmaları oluşturdu. Erkek deneklerde de düşük çinko içeren bir beslenme uygulandığında, basit kelimeleri hatırlama yeteneklerinin yavaşladığı görüldü. En düşük çinko seviyesi ise, hatırlamanın en yavaş görüldüğü deneklerde tespit edildi.
(ANKA)
Yayın tarihi: 12.03.2003
570
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.