Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ünlülere ayrım mı yapılıyor?

Ünlülere ayrım mı yapılıyor?

Cem Yılmaz’ın bebeğinin sezaryenle doğacağı haberi tartışma yarattı...

ünlülere ayrım mı yapılıyor

Cem Yılmaz-Ahu Yağtu çiftinin bebeklerini sezaryenle dünyaya getirme kararı tartışma yarattı. Ahu Yağtu’nun doktoru Prof. Dr. Cihat Ünlü, normalde 12 Ağustos’ta olması beklenen doğum tarihinin öne çekilmesine çiftin karar verdiğini, sezaryen yapılmasının gerekçesiyle ilgili olarak da “özel” bir durum olduğu için bilgi veremeyeceğini söyledi. Yeni çıkan yasaya göre eğer hasta “Ben normal doğum yapamam, korkuyorum, psikolojim bozulur” derse, bunu dosyasına kaydettiklerini ve hastanın isteğine göre ilerlediklerini ifade eden Prof. Ünlü’nün “Hasta normal doğum isterse normal, sezaryen isterse sezaryen yapıyoruz. Ama doktor, normal doğumda sakınca görüyorsa, doğum tabii ki sezaryenle yapılıyor” açıklaması “Acaba doktorlar ünlülere imtiyazlı mı davranıyor?” polemiğine neden oldu. Kimi yasaların ünlü ünsüz herkes için geçerli olduğunu ifade ederken, kimileri ise “imtiyaz” yapıldığı iddiasına sert tepki gösteriyor.

‘Söz konusu olan sağlık belki bebek ters geldi!’
Oyuncu-Sunucu Pınar ALTUĞ:

Ben normal doğum yaptım. İnsanların hayatlarına karışmayı ve yorum yapmayı seven biri değilim. Herkes kendi kararını kendisi verir. Ünlülere imtiyaz olduğunu düşünmüyorum hiçbir konuda. Çünkü söz konusu olan sağlık. Ünlüsünüz diye sezaryen imtiyazının olması saçma. Sağlıktan bahsediyoruz. Ahu Yağtu’nun sezaryen kararını nasıl tartışmaya açarsınız? Siz hakikaten Ahu’nun sağlık sorunu olup olmadığını bilebilir misiniz? Siz insanların sağlık durumlarının ne olduğunu bilemezsiniz. Sadece bilinen, ünlü bir insan diye böyle bir yafta yapıştırmanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Nereden bilebilirsiniz ki ne olduğunu? Belki bebek ters, belki vücudu normal doğuma müsaade etmiyor, her şey olabilir. Nasıl imtiyaz olabileceği şeklinde bir yorum yapılabiliyor bunu anlamıyorum. Bunun büyük saygısızlık olduğunu düşünüyorum.

‘Ünlü-ünsüz ayrımı yapmam’
Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İTİL:

Doktoru sezaryen kararı için “özel bir neden” olduğunu söylüyor. Hekim böyle bir endikasyon koymuşsa bunu hastanın durumunu düşünerek koymuştur. Bu sonuçta hekimle hasta arasında bir sözleşmedir. Yasaya göre bir neden yokken annenin sezaryen istemesi yasak. Böyle bir uygulama gelişmiş ülkelerde yok. İyice bilgilendirilmiş bir hastada, annenin doğum korkusu olsun ya da olmasın sezaryen olabilmesi gerekir. Hasta haklarına saygı bunu gerektirir. Doktorlar sezaryenle ilgili uygulama yaparken, ünlü-ünsüz ayrımı yapmaz. Burada hem anneyi hem bebeği düşünen bir tavır sergilenmesi gerekir, yasa ünlü ünsüz ayrımı yapmıyor. Anne isteğinin kanunla yasaklanmaması gerekir. Ben ünlü ünsüz ayrımı yapmam.

‘Kanun herkese eşit olmalıdır ben hastayı ikna ederdim’
Dr. Ümit GÖKTOLGA:

Ünlülere imtiyaz yapılmaması gerekir, yapılmadığını biliyorum. Sezaryen ile ilgili kanun çıktı. Bu durum kanuna bağlanmış olduğu için kanunun farklı kimselere farklı uygulanması söz konusu olamayacağına göre tıbbi koşullara göre karar vermek gerekir. Tıbbi gerekçeler biraraya gelmişse sezaryen bir haktır ve kanun herkese eşit uygulanır. Hastanın sezaryen istemesi de tıbbi gerekçelerden bir tanesi oldu. Doğumla ilgili aşırı korkuları, endişeleri varsa bu da sezaryen için tıbbi bir gerekçedir. Bir psikolog ya da psikiyatr normal doğum kaygısı olduğunu belgelerse sezaryen yapılabilir. Normal doğurmak istemeyene bunu zorla yaptırmanın tıbben ve vicdanen uygun olmadığını düşünüyorum. Ben genelde hastalarımı normal doğum için ikna ediyorum.

‘Ünlü diye ayrıcalık olmaz’
Sanatçı Hülya KOÇYİĞİT:

Hamilelik bir kadının hayatında en hassas olduğu dönem, dolayısıyla kendi sağlığı ile ilgili kararı elbetteki kendisinin vermesi en doğrusudur diye düşünürüm. Ancak elbetteki arzu edilen, tercih edilen normal yolla doğurmaktır. Bu yasaklamayla olmamalı, kişinin kendi tercihi burada göz önüne alınmalı. Ama elbetteki tavsiye olarak eğer sağlığında problem yoksa doktoru uygun görüyorsa, tabii ki normal doğum her zaman tavsiye edilir. Bence ünlü diye hiçbir kişiye imtiyaz tanınmaz, hiçbir doktor böyle bir şey yapmaz. Kendim normal doğum yaptım. Ancak Gülşah’ın doğum riski vardı sancısı gelmiyordu, uzun süre iğneler yapıldı bekletildi. Sancı gelmeyince zamanı da dolduğu için operasyonu uygun gördü. Benim tavsiyem keşke herkes normal doğumla sağlıklı doğum yapabilse.

(Habertürk)

362
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.