Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ünlülerden egzotik isimler

Ünlülerden egzotik isimler

Angelina Jolie ve Gwyneth Paltrow, egzotik isim seven ünlülerden. Jolie kızına Shiloh adını verirken, Paltrow da ilk kızına Apple ismini koydu.

Apple, Moses, Zahara, Banjo, Pilot Inspektor, Moxie Crime Fighter, Shiloh, Coco... Sayılanlar çizgi film karakterleri değil, dünyaca ünlü oyuncuların çocukları için seçtikleri isimler.

Hollywood yıldızı anne babaların çocuklarına koyduğu isimler üzerine kafa yoran psikologlara göre sebep, ünlülerin bilinçaltında yatıyor. Uzmanlara göre, yıldızlar çocuklarına isim koyarken kendi takıntılarını, hırslarını, tutkularını ve her türlü ilginçliklerini yansıtıyor.

Gwyneth Paltrow ve Coldplay'in solisti olan eşi Chris Martin geçtiğimiz aylarda doğan oğullarına isim olarak Musa anlamına gelen 'Moses'i seçmişti. Çiftin iki yıl önce doğan kızlarına elma anlamına gelen

'Apple' ismini vermeleri de tartışma yaratmıştı. 'Moses' aynı zamanda, Chris Martin'in bir albümünde Gwyneth için yaptığı bir şarkının adı. Çocuklarına 'elma' ismini veren ilk ünlü çift Paltrow ve Martin değil.

Dikkat çekmek mi istiyorlar?
Yönetmen Peter Farrelly, çok daha önce kızına 'elma' ismini vermiş bile. 'Pilot Inspektor' (Pilot Dedektif) oyuncu Jason Lee'nin, 'Banjo' ise 'Six Feet Under' dizisinin oyuncusu Rachel Griffiths'in oğlunun adı. 'Moxie Crime Fighter' (Moxie Suç Savaşçısı) komedyen ve sihirbaz Penn Jilette'in kızının adı, 'Makena'lei Gordon' ise Helen Hunt'ın kızına Hawaii'deki bir yerden esinlenerek koyduğu bir isim. Birçok insan yıldızların bebeklerine egzotik isimler koyma nedeninin, manşetlerde yer alma isteği olduğunu düşünse de psikologlar, çocuklara konulan isimlerin zihinlere açılan bir pencere olduğu görüşünde.

Oğluna 'Moxie Suç Savaşçısı' adını koyan Penn Jilette, "Tanıdığım herkes sıra dışı isimleri seviyor, bir de sıra dışı isimlerin kötü olduğunu ve diğerlerinin ne düşündüğünü önemsemeyenler var. Onların ismi genelde Dave olur ve hayatta da hep kaybederler" diye düşünüyor. Beverly Hills'de ünlülere danışmanlık yapan klinik psikolog Jenn Berman'a göre ilginç bebek isimleri 'Ben özelim, farklıyım ve benim çocuğum da özel' anlamına geliyor.
(Radikal)
373
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.