Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ünlü yönetmene 'vandal' suçlaması

Ünlü yönetmene 'vandal' suçlaması

Underground (Yeraltı) filminin yönetmeni Emir Kusturica'ya Bosna Hersek'ten vandallık suçlaması geldi

Emir Kusturica

Bosna savaşı sırasında tecavüze uğrayan Boşnak kadınlara ''tecavüz olaylarını abartıyorsunuz'' sözleriyle eleştirilen ünlü yönetmen Emir Kusturica'nın, Sokullu Mehmet Paşa'nın yaptırdığı tarihi Drina Köprüsü'nün yakınlarına inşa ettiği hayali "Andriçgrad" kentini, tarihi bir kalenin taşlarıyla inşa etmesi tepkilere neden oldu.

 

UNESCO'nun Uluslararası Anıt ve Kültür Mirası Komitesi (ICOMOS) uzmanı ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) Başmimarı Prof. Dr. Amir Paşiç, Petrinya Kalesi'nden taş alınmasının bir suç olduğunu vurguladı. Tarihi Mostar Köprüsü'nün restorasyonunun fikir yaratıcılarından biri olan Paşiç, Kusturica'nın "bazı siyasi oyunlara girdiğini ve Andriçgrad inşasının bir provokasyon olduğu"nu ifade etti.

 

Bosna-Hersek'in ünlü akademisyeni Muhammed Filipoviç ise Vişegrad'da hayali olarak inşa edilmeye çalışılan taş kentin binlerce insanın duyguları, tarihi ve kültürü üzerine bir nevi şiddet olduğunu ifade ederek, "Savaş döneminde soykırım yaşayan Vişegrad'da şu anda yapılanlar da bir bakıma soykırımın devamıdır" dedi.

 

Andriçgrad'ın inşa edilmesiyle birlikte Vişegrad'ın tarihi yapısına aykırı olan bir unsurun kente konulacağına işaret eden Muhammed Filipoviç, şunları söyledi: "Kusturica bu işi bir nevi intikam almak için yapıyor. Kendisi bir zamanlar ait olduğu Boşnak milletine ve tarihin bir parçasına karşı intikam almak istiyor. Diğer kültür mirasına zarar vererek, yeni bir şey inşa edilmesi vandalizimdir." (Posta)

432
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.