Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ünlü yapımcı Arif Mardin öldü

Ünlü yapımcı Arif Mardin öldü

20. yüzyılın en önemli müzik yapımcılarından, 12 Grammy ödülü sahibi Arif Mardin'in (74) dün gece New York'ta yaşamını yitirdiği açıklandı.

Arif Mardin'in kardeşi Betül Mardin'in onursal başkanlığını yürüttüğü İmage Halkla İlişkilerden yapılan yazılı açıklamada, 40 yıllık meslek hayatında uluslararası başarılara imza atan Arif Mardin'in, pankreas kanseri nedeniyle vefat ettiği kaydedildi.

Açıklamada, Mardin'in cenazesinin önümüzdeki hafta içinde İstanbul´da toprağa verileceği, tarih ve yerin aile tarafından daha sonra ilan edileceği belirtildi.

Arif Mardin kimdir?
The Bee Gees, Phil Collins, Roberta Flack, Barbara Streisand, Aretha Franklin, Bette Midler, gibi çok sayıda ünlü sanatçıyla çalışan en son da Norah Jones'u müzik dünyasına armağan eden Mardin, 73 yaşındaydı.

1963 yılında Atlantic Records plak şirketinin kurucularından Nasuhi Ertegün'ün asistanlığı ile Amerika'da müzik çalışmalarına başlayan Arif Mardin yarım asır süren plak yapımcılığında 12 Grammy ödülü ile 60 civarında altın ve platin plak ödülü kazandı.

İstanbul'da doğan Arif Mardin, İstanbul Üniversitesi ve London School of Economics'te okudu. 1956'da Türkiye'ye geldiklerinde tanıştığı ünlü cazcı Dizzy Gillespie ve Quincy Jones'ın desteğiyle Berklee Müzik Koleji'nden burs alarak Amerika'ya gitti. Mardin 1963 yılında kardeşi Ahmet Ertegün ile Atlantic Records Plak Şirketi' ni kuran Nesuhi Ertegün'ün asistanı olarak profesyonel yapımcılığı başladı.

ilk kez 1965'te 'The Young Rascals" grubunun liste başı olan 'Good Lovin'in albümüyle dikkatleri üzerine çeken Mardin, 40 yılı aşan kariyeri süresince Mardin Average White Band, The Bee Gees, Judy Collins, Phil Collins, Roberta Flack, Aretha Franklin, Hall and Oates, Donny Hathaway, Jewel, Chaka Khan, Melissa Manchester, Bette Midler, Modern Jazz Quartet, Willie Nelson, John Prine, Carly Simon, Dusty Springfield, Barbara Streisand dahil çok sayıda şarkıcı ve grupla çalıştı.

1974 yılında aktör Richard Harris'in seslendirdiği Khalil Gibran'ın çok sayıda dile çevrilmiş yapıtı 'The Prophet'in müziğini yaptı. 1997 de Rodgers and Hammerstein'in Whitney Houston ve Brandy'nin başrolleri paylaştığı 'Cinderella'sının TV'de gösterilen yapımları da Mardin'in başarılı projeleri arasına girdi. Aynı yıl Patti Labelle ve Barbra Streisand için hazırladığı plaklar 'multi platin' ödülleri kazandı.

Mardin, Atlantic Records şirketinden emekliye ayrıldıktan sonra kendi kurduğu "Manhattan Records' etiketli plak şirketinde müzik çevrelerinde tanınmayan şarkıcı-piyanist Norah Jones'un " Come Way With Me" adlı plağının yapımcısı olarak Emmy Ödülü kazandı.

Ödüllerle dolu bir yaşam
Atlantic Plak şirketi kurucusu Ahmet Ertegün ile pek çok yapımda işbirliği yapan Arif Mardin'in 'National Academy of Recording Art and Sciences 'Şöhretler Salonu', 'ABD'de Yılın En Önemli Türk'ü' gibi çeşitli saygın unvanlara kayık görüldü. 2003 yılında ' I Will Wait ' adlı ilk operasını bitiren Mardin yoğun plak çalışmalarına paralel hayat hikayesini yazmaya başlamıştı.

Mardin, beş yıl önce Amerikan Ulusal Plak Kayıt, Sanat ve Bilim Kurumu başkanı tarafından Los Angeles'ta düzenlenen bir galada "Efsanevi plak yapımcısı' diye takdim edilerek "Özel Liyakat Ödülü" ile onurlandırıldı.

Arif Mardin ölümünden kısa bir süre önce de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından dünya çapındaki başarıları nedeniyle 'Kültür ve Sanat Ödülü'ne layık görüldü.
592
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.