Magazin

Ünlü isimlerin otomobilleri sergileniyor

Ünlü isimlerin otomobilleri sergileniyor

Birbirinden ünlü ismi taşımış özel otomobiller, ABD'de bir müzede sergileniyor.

Sergide, Papa'nın makam aracı da, İran Şahı Rıza Pehlevi'nin düğün hediyesi otomobili de bulunuyor.

İran Şahı'nın otomobili
İran Şahı Rıza Pehlevi'nin 1939 model Bugatti arabası hala kusursuz görünümünü koruyor. Bugatti, Şah'a Fransız hükümetinin düğün hediyesiydi. Pehlevi ilk eşi Süreyya ile evlendikten sonra bu arabayı kullanmaya başlamıştı.

Dünyada sadece 17 adet var
Dünyada sadece 17 adet üretilen 1953 model Rolls Royce Phantom 4 marka otomobilde sergiyi gezen otomobilseverler için özel bir araç niteliğini taşıyor. Bu otomobilden bir tanesine de Irak Prensi Abdül İllah sahipti. Prens 1959'daki darbede öldürüldü.

Baas Partisi'nin bu darbesi Saddam Hüseyin'i de Irak siyaset sahnesine güçlü bir isim olarak çıkardı. Irak'ta iktidar el değiştirdiğinde, Rolls Royce Phantom 4 otomobil Irak'ta değildi. İngiltere'de bulunan kraliyet aliesi mensuplarına hizmet veriyordu.

İkinci John Paul'ün makam aracı
1999 model Cadillac ise Papa İkinci John Paul'ün makam aracıydı. Bu otomobillerin artık ortak özelliği, Los Angeles'taki, otomobil müzesinde sergileniyor olması. Müzede devlet başkanlarının, kralların, ünlü isimlerin kullandığı çok az sayıda üretilmiş, kimi klasik olmuş otomobiller sergileniyor.

Dünyaya yön veren iz bırakan isimlerin, bir anlamda tarihe tanıklık etmiş otomobilleri bu sergiyle ilk kez halkın huzuruna çıkıyor.
Yayın tarihi: 18.06.2005
238
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.