Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Üniversitelinin tercihi magazinden yana

Üniversitelinin tercihi magazinden yana

Üniversite öğrencileri üzerinde yapılan bir araştırma, gençlerin günlük hayatta tercih ettiği medya aracını televizyon olarak belirlerken, magazin haberlerine ilginin, bilim ve sanat içerikli haberlere göre daha fazla olduğunu saptadı.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Dr. Zülfikar Damlapınar, 626 üniversite öğrencisi üzerinde "Üniversiteli Gençlik ve Medya" konulu bir araştırma yaptı. Araştırmada, öğrencilerin yüzde 51.1´i medyanın ülkemizde dördüncü güç olduğunu kabul ederken, sadece yüzde 24.3´ü bu fikre katılmadı, diğerleri ise bu konuda fikri olmadığını söyledi.
Medyanın Türkiye´de birinci güç olduğu yargısına ise öğrencilerin yüzde 46,6´sı katılmazken, yüzde 38,3´ü olumlu görüş bildirdi.
Üniversiteli gençlerin günlük hayatta en çok tercih ettikleri medya aracı ise yüzde 55.9 ile televizyon oldu. Bunu, yüzde 24.6 ile gazete, yüzde 64 ile yüz yüze iletişim, yüzde 6.2 ile radyo, yüzde 5.8 ile de İnternet ve diğerleri izledi.

Magazin bilim ve sanatı geçti
Gençler, medyayı kullanma nedenlerinde en fazla yüzde 75.6 oranla "haber ve bilgi" almayı gösterirken, medyadan en çok yüzde 46.2 ile siyasi konularda haber ve bilgi aldıklarını ifade ettiler. Bunu ikinci sırada yüzde 14.7 ile magazin izlerken, en az sanat haberleri (yüzde 5.1) ve bilim haberlerinin (yüzde 4.8) tercih edildiği ortaya çıktı.
Gençlerin diğer tercihleri arasında, ekonomi yüzde 11,2, spor yüzde 14.7 ve başka konulardaki haberler yüzde 3.3 oranında yer aldı.
Araştırmaya göre erkekler, İnternet'i kız öğrencilere göre daha fazla tercih ediyor. En çok İnternet'i kullananların yüzde 72,2´sini erkekler, yüzde 27,8´ini ise kızlar oluşturdu.
Kızların radyoyu daha çok kullandığı da belirlendi. Radyoyu, kızlar yüzde 59 oranında tercih ederken, erkeklerde bu oran yüzde 41´de kaldı.

Sözelciler İnternet'e daha çok giriyor
Tercihler akademik alanlara göre değerlendirildiğinde ise fen bilimleri ile sosyal bilimlerde öğrenim gören öğrenciler arasında farklılıklar ortaya çıktı. İnternet'i tercih eden fen bilimleri öğrencilerinin oranı yüzde 36.1´de kalırken, bu oran sosyal bilimlerde öğrenim gören öğrencilerde yüzde 63.9 olarak belirlendi.
Yine sosyal bilimlerde öğrenim gören öğrencilerin, fen bilimlerindeki öğrencilere göre iki kat daha fazla radyo dinledikleri saptandı.
Günlük hayatta yüz yüze iletişimi tercih edenlerin yüzde 25´ini fen bilimleri öğrencileri, yüzde 75´ini ise sosyal bilimler öğrencileri oluşturdu.
Ayrıca araştırmada, "medyanın siyasi iktidarı denetlemede en önemli güç olduğu" yargısına kız öğrenciler erkeklere göre daha çok katıldı. Bu yargıya katılanların yüzde 29,4´ü erkeklerden, yüzde 70,6´sı da kız öğrencilerden oluştu.
Yayın tarihi: 17.06.2003
241
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.