Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Üniversiteliler de bekarete önem veriyor

Üniversiteliler de bekarete önem veriyor

2001 yılında Marmara Üniversitesi Yüksek Hemşirelik Okulu'ndan mezun olan Birsen Civil, üniversiteli erkek öğrencilerin cinsel tabularını araştırdı.

Yüksek lisans tezini kadınların cinsel sorunları üzerine yapmayı planlarken, kendini erkeklerle ilgili bir araştırmanın içinde bulan Civil'in iki yıl süren araştırması, ilginç gerçekleri ortaya çıkardı.

Birsen Civil, 2001 yılında Marmara Üniversitesi Yüksek Hemşirelik Okulu mezunu bir hemşire... Yüksek lisans tezini kadınların cinsel sorunları üzerine yapmayı planlarken, kendini erkeklerle ilgili bir araştırmanın içinde bulmuş. İki yıl süren araştırmasının sebebini şöyle açıklıyor: "Literatür karışmaya başlayınca baktım ki, kadınların yaşadığı cinsel sorunlar hep erkekler yüzünden. O yüzden de tezi erkekler üzerinde yapayım dedim."

"Üniversitede okuyan erkek öğrencilerin cinsel sağlık yaklaşımlarının belirlenmesi" başlıklı tez, yaş ortalaması 21 olan 400 erkekle konuşularak tamamlanmış. Araştırma tıp, eczacılık, hukuk ve sinema-televizyon fakültelerinde yapılmış.

Tezde erkek öğrenciler, kadının evlilik öncesi kurduğu cinsel birliktelik, mastürbasyon, oral-anal ilişki, çok eşlilik ve tecavüz gibi konulardaki görüşlerini belirtiyor.

Sinema-TV öğrencileri rahat
Birsen Civil'i en çok şaşırtan, sorulara en fazla direnç gösteren öğrencilerin tıp ve eczacılık fakültelerinden çıkması. Buna karşın en rahat grup sinema-televizyon, onu takip edense hukuk fakültesi öğrencileriymiş. Hatta hukuk öğrencileri, evlilik içi tecavüz konusunda daha fazla tartışmak ve bilgi alışverişi yapmak istediklerini bildirmiş.

Civil, tıp ve eczacılık fakültelerindeki öğrencilerin dirençlerini ise şöyle yorumluyor: "Altı yıl boyunca hep sağlığın içindeler. Bir de sürekli bu tür çalışmalara tabi tutuluyorlar. Herhalde sıkıldılar ve artık cevaplamak istemiyorlar."

Civil, bu araştırmayı yaparken, her türlü tepkiyle karşılaşacağını hesap ederek gayet iyi hazırlanmış. Fakat genç bir olmanın dezavantajını yaşamamış. Kendisine yönelik hiçbir tepki olmamış. Sadece "Cinsel birlikteliğiniz var mı? İlk cinsel deneyiminizi kaç yaşında yaşadınız" gibi sorular sırasında, "Bunlar bizim özel hayatımız" diyerek cevap vermek istemeyenler olmuş. Yine de sonuçta, erkek öğrencilerin ilk cinsel deneyimlerini 17 yaşında yaşadıkları ve halen yüzde 31'inin aktif cinsel hayatı olduğu ortaya çıkmış. Birsen Civil'le yaptığı bu araştırmayı konuştuk...

Araştırmada sizi en çok şaşırtan sonuç neydi?
Tabu olarak ilk söyleyecekleri şeyin bekáret olacağını sanırken, kadın ve erkek arasındaki cinsel eşitsizliği ilk sıraya koydular. Cinsel eşitsizlik kapsamında, erkeğin çok eşlilik hakkının olması, çoğunlukla erkeğin kadını aldatması, kadınların cinsel ilişkiyi reddetme hakkının olmaması, kadının cinsellikte eşit haklara sahip olmaması, kadının bekáret kavramıyla cinselliğinin sınırlandırılması gibi ifadeler yer alıyordu. Kadının cinselliğinin tabu olarak görüldüğü sonucu çıkıyordu. Bekáret ikinci sıradaydı.

Yüzde 60.5'i bekareti çok önemli görürken, erkekte evlilik öncesi cinsel ilişkiye olumlu bakma oranı yüzde 64.8... Burada bir ikiyüzlülük yok mu?
Evet. Benim için fark etmez diyenler, kadın da evlilikten önce cinselliğini yaşamalı diyenlerin oranı yüzde 39.8... Bu bizim toplumumuz açısından yine de yüksek bir rakam. Enteresandır ki, bekárete daha fazla önem verenlerin yurtdışında yaşayan gençler olduğunu gördük. Ben, her ne kadar yurtdışında yaşasalar da, Türk kültüründen de kopmak istemiyorlar diye düşündüm.

Erkek öğrencilerin çoğunluğu ilk deneyimlerini genelevde mi, yoksa sevgilileriyle mi yaşamış?
Büyük çoğunluğu genelevde yaşamış.

CİNSEL TABUNUZ VAR MI?
- Var: 85.8
- Yok: 8.2
- Yanıtsız: 6

EVLENECEĞİNİZ KADININ BEKARETİ ÖNEMLİ Mİ?
- Çok önemli/Önemli: 60.5
- Pek/Hiç önemli değil: 31.1
- Kararsızım: 8.4

KADININ EVLİLİK ÖNCESİ CİNSEL İLİŞKİ KURMASINA NASIL BAKIYORSUNUZ?
- Olumlu bakanlar: 39.8
- Olumsuz bakanlar: 32.2
- Yanıtsız: 28

MASTÜRBASYON HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
- Olumlu bakanlar (Vazgeçilemez, sınırsız zevk): 84.2
- Olumsuz bakanlar (Anormal bir olay, sapıklık, geri kalmışlık): 12
- Bilgim yok: 3.8

ORAL-ANAL İLİŞKİ HAKKINDA DÜŞÜNCENİZ NEDİR?
- Normal ve eşlerin tercihi: 55
- Cinsel yönden bulaşan hastalıklar açısından riski: 15.3
- Sapıklıktır, dini açıdan da sakıncalı: 14.2
- Yanıtsız: 15.5

BİRDEN FAZLA CİNSEL EŞLE İLİŞKİYE BAKIŞ AÇINIZ NEDİR?
- Olumlu (Normaldir, kişisel tercihtir, - zaman zaman gerekli olabilir): 42.2
- Olumsuz (Sağlıksızdır, sapıklık, ahlák ve geleneklere aykırı): 47.8
- Yanıtsız: 10

TECAVÜZE İLİŞKİN GÖRÜŞLERİNİZ NEDİR?
- Cahillik, sapıklık, insanlık dışı: 61.1
- Psikolojik bir rahatsızlık ve kadın için katlanılması zor: 11.3
- Ağır cezalar gerektiren bir suç: 7.8
- Genelevler varken tecavüz anlamsızdır: 4.2
- Normal bir dürtü, zevkli, hoş olabilir fakat tercih etmem: 3
- Yanıtsız: 12.7

EVLİLİKTE CİNSEL TACİZ, TECAVÜZ SİZCE NORMAL MİDİR?
- Evet bu olaylar yaşanıyor, bence boşanma nedenidir: 59.5
- Olabilir, yaşanıyorsa haklı bir nedeni olmalı, evlilik içi zorla ilişki tecavüz olarak nitelendirilmemeli: 3.5
- Hayır yaşanmıyor: 13.8
- Bilgim yok: 20.5
- Yanıtsız: 2.7
(Hürriyet/Kelebek)
316
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.