Magazin

Üniversite mezunu uşak aranıyor

Üniversite mezunu uşak aranıyor

Avusturyalı üst düzey otel yöneticisi Friedrich Heiss ile İngiltere'de asilzade ve zenginlere hizmet ettikten sonra emekli olan İngiliz asıllı uşak Peter C. Neal, Kıbrıs'ta özel uşaklı turizmi başlattı.

İngilizce bilen üniversite mezunlarından seçilen uşakların maaşı 835 dolar. Kolundaki Cartier saate, altın kaplama Dupont marka çakmağına, özel not defteri ve altın kalemine, davranışlarına bakılırsa tam bir aristokrat. 67 yaşındaki Peter C. Neal'a mesleği sorulduğunda gururla cevap veriyor: "Emekli uşak."

Neal, 21 yıl boyunca İngiltere ve Amerika'da dünyanın en zengin ailelerinden ikisine hizmet verdikten sonra iki yıl önce Kıbrıs'a yerleşti. Girne'deki The Colony Oteli'nin Avusturyalı Genel Müdürü Friedrich Heiss'le tanışıp Kıbrıs turizminde alışılmadık bir uygulamayı başlattı: "Özel uşaklı tatil."

Uşağını tatile götürmek istemeyen ya da tatilde uşaklı yaşamın keyfini denemek isteyenler için geliştirilen servis, havaalanında limuzinli karşılamayla başlıyor, uğurlamayla sona eriyor. The Colony Oteli'nin, 24 saat müşterisine tahsis ettiği her özel uşak için faturaya eklediği bedel 50 dolar.

Otelin hedefi kısa sürede 12 özel uşak yetiştirmek. Bu amaçla gazetelere verilen ilan sadece konuyu bilenlere yönelik, ayrıntı verilmiyor: "Butler aranıyor."

Tanımı gereği "butler" adayların erkek olması isteniyor. Üniversite diploması ve İngilizce diğer koşullar. Şimdiye kadar kuruluşa 130 kişi başvurdu. Peter C. Neal bilgilerine, görgülerine, referanslarına bakıp 3 kişiyi seçti. Aralarından en yetenekli olanı hızlandırılmış eğitim sonrası işbaşı yaptı. Diğer ikisinin eğitimi ise sürüyor. Sınavda Neal'dan tam not alıp işe başlayan 26 yaşındaki Halil Bardak, Lefke Avrupa Üniversitesi İngilizce Bölümü mezunu. Beş yıl önce okulu bitirdikten sonra bir süre Magosa Erenköy Lisesi'nde öğretmenlik yapmış. Bilgisayar kullanabiliyor, lisan sorunu yok. İşinden ve kazancından da memnun.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 02.07.2003
229
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.