Magazin

Üniversite adaylarına öneriler

Üniversite adaylarına öneriler

Özel Dersaneler Birliği, üniversiteye hazırlanan öğrencilere ders çalışma ve konsantrasyon sağlama konusunda ipuçları verdi.

Uzmanlar, üniversiteye hazırlanan adayların sorunlarını belli başlıklar altında toplayıp, çözüm önerileri geliştirdi. Özel Dersaneler Birliği`nin yayımladığı Eğitim Dergisi`nde, Öğrenci Seçme Sınavı`na (ÖSS) hazırlanma yöntemlerine ilişkin bazı ipuçlarına yer veriliyor.

Adayların öncelikle ilgi ve yetenekleri doğrultusunda "gelecekte ne olmak istediğine" karar vermesi gerektiğini belirten uzmanlar, "Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi ve Sosyal Bilgiler derslerindeki temel kavram ve ilkelerle düşünme ve soru çözme becerinizi ölçen bir sınava girin. Zamanında kazanılmamış veya eksik kazanılmış bilgilerinizi belirleyip, eksikliklerinizi giderin" önerisinde bulunuyorlar.

Uzmanlar, aylık, haftalık, günlük çalışma programları oluşturmanınbaşarıyı arttıracağına işaret ederek, geçmiş yıllardaki ÖSS sorularının konulara göre dağılımını incelemenin de yol gösterici olabileceğini belirtiyor.

Uzmanlara göre, üniversiteye hazırlanan adayların sıklıkla karşılaştıkları sorunlar ve uygun çözüm önerileri şöyle:

- Sınavlarda zamanı nasıl kullanıyorsunuz?

Konularla bağlantılı olarak, zaman ayarlayarak nitelikli sorular çözmek, belirliaralıklarla deneme sınavları yapmak, gerçek sınava daha iyi hazırlanmanızı sağlayacaktır. Sınavlarda en güçlü olduğunuz alandan başlayın. Kaydırma olasılığını ortadan kaldırmak için bire bir işaretleyin. Çok emin olmadığınız sorularda seçenekleri eleyerek doğruyanıtı bulmayı deneyin.

- Çalışmalarınızdan beklediğiniz sonuçları alabiliyor musunuz?

Bazı deneme sınavları sonrasında hayal kırıklıkları, umutsuzluklar yaşayabilirsiniz. Bunları doğal karşılayıp düzeltmek için neler yapabileceğinizi araştırın. Kendinize yeni bir çalışma programı düzenleyin, odanızda, çalışma masanızda küçük değişiklikler yapın.

- Çalışırken konsantrasyonunuzu sağlamakta zorlanıyor musunuz?

Çalışırken zaman zaman dikkatinizi dağılabilir, konsantrasyonunuz bozulabilir. Dikkatinizi toplamak için hedeflerinizi bir kez daha gözden geçirin. Kendinizi bir üniversitede düşleyin, geçmişteki başarılarınızı düşünün. Yorgun ve hasta olduğunuz zamanlarda kendinizisuçlu hissederek, çalışmaya zorlamayın.

- Çalışırken ve soru çözerken değişik kaynaklardan yararlanabiliyor musunuz?

Yorum gücünüzü, anlama ve dikkatinizi geliştirmek açısından değişik kaynaklardan nitelikli testlerden deneyimli öğretmenlerinizden yararlanmak başarı grafiğinizi yükseltecektir.

- Kendinizi değerlendirirken, başkaları ile kıyaslayarak, olumsuz düşüncelere kapılıyor musunuz?

Kendinizi başkalarıyla kıyasladığınızda yanılgıya düşebilir, farklı değerlendirebilir, gerçeği görmeyebilirsiniz. Bu durum, alınması gereken önlemleri aksatacak, yolunuzu uzatacaktır. Daima kendinizle yarışın.

- Başarısızlığa uğradığınızda olumsuzluk yaşıyor musunuz?

Başarısızlıklar karşısında olumsuz duygulara kapılıp pes ettiğinizde sonraki yenilgiler de kaçınılmaz olacaktır. Her başarısızlık daha sonraki başarılar için bir yol göstericidir, uyarıdır.

- Ders çalışırken sık sık bedensel ve duygusal yorgunluk hissediyor musunuz?

Bunun nedeni tek bir derse uzun süre, ara vermeden çalışmak olabilir. Ders çalışma seansını 50 dakika olarak belirleyip, 10 dakika mola verin. Uzun süre tek bir derse çalışmak yerine bir günde 2 veya 3 farklı derse çalışmak yararlı olacaktır.

- Sınava hazırlanırken çevrenizin beklentileri sizi rahatsız ediyor mu?

Kaygı öğrenmeyi olumsuz yönde etkiler. Anne babanızın, çevrenizin sizden beklentileri olmasını doğal karşılayın. Bu beklentilerin sizi çalışmaya teşvik etmek amacıyla olduğunu düşünün vebeklentilerini karşılayamadığınızda kişilik değerinizin düşeceği duygusunun yanlış olduğunu kabul edin.

- ÖSS sonucunu hayatınızın tek amacı olarak mı algılıyorsunuz?

Üniversiteyi gelecekteki başarı ve mutluluğunuzun tek aracı olarak görmeniz, sınav kaygınızı arttırır. Üniversiteyi bir amaç değil, hayatta başarılı ve mutlu bir birey olmak için araç olarak görmelisiniz.

Sınava hazırlanma sürecinde coşkunuzu, motivasyonunuzu yüksek tutmak, öğrenmenizi olumlu etkileyerek, beklediğiniz başarılaraulaşmanızı sağlayacaktır. Bunun için sizi hareketsiz kılan, enerjinizidüşüren, gerçekçi olmayan olumsuz düşünce ve değerlendirmelerde bulunmamanız gerekir.
Yayın tarihi: 08.04.2002
230
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.