Magazin

UNICEF'in Asya-Pasifik raporu

UNICEF'in Asya-Pasifik raporu

UNICEF raporu, Asya ve Pasifik´teki ekonomik büyümeye rağmen, bölgedeki birçok çocuğun yetersiz beslendiğini, bazılarının seks ticaretinde kullanıldığını ve giderek artan uyuşturucu endüstrisinin kurbanı olduğunu ortaya koydu.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu´nun Endonezya´nın Bali adasında düzenlediği çocuklarla ilgili üç günlük konferansın başında yayımlanan raporda, okula kaydolma oranını ortalama yüzde 97´ye çıkaran bölge ülkelerinden övgüyle söz edildi. Raporda, bununla birlikte, 1980 ve 1990´lı yıllardaki çarpıcı ekonomik büyümeye rağmen, çocuklar için daha fazlasını yapmayan ülkelere sert eleştiriler yöneltildi.

Hedef tahtası Çin
64 sayfalık raporda, Doğu Asya ve Pasifik ülkelerinin son yıllarda büyük aşama katettiği, ancak bölgedeki birçok ülkenin, çocuklarını ihmal etmeye devam etmesinin "acı gerçeği" oluşturduğu belirtildi. Bölgedeki, özellikle Asya´nın en hızlı büyüyen ekonomisi Çin´deki kentleşmenin, geleneksel aile ve köy yapısına zarar verdiği, aile bağlarındaki kırılmanın gençleri seks köleliği ve uyuşturucu gibi yeni tehlikelere sürüklediği ifade edilen raporda, kırsal kesimlerde yaşayan Çinli kızların fahişe olarak çalıştırılmak, erkeklerin de çocuk pornosunda kullanılmak üzere kentlere gönderilmesi örnek verildi.

En büyük sorunlar uyuşturucu ve seks köleliği
Bali, Fiji ve Solomon adalarının da, fahişelik konusunda bilinen merkezler Tayland ve Filipinler´e katıldığı kaydedilen raporda, Tayland´da seks kölelerinin 4´te 1´i kadarını 18 yaşın altındakilerin oluşturduğu, Endonezya´da da bu oranın 3´te 1 olduğu belirtildi. Raporda, gençler arasında, başta metamfetamin olmak üzere uyuşturucu madde kullanımının yüksek artış gösterdiği, 17 yaşındaki Laosluların yaklaşık yüzde 14´ünün metamfetamin kullandığı ifade edildi.

Asya-Afrika benzerliği
Asya ülkelerindeki aşırı zayıf çocukların sayısının, Sahra Altı Afrikası´ndaki çocuklarla neredeyse aynı olduğu belirtilen rapor, Çin´deki oranlar hariç, bölgedeki çocukların ortalama yüzde 28´inin yetersiz beslendiğini ortaya koydu. Raporda, Çin´in bu istatistiğe dahil edilmesi halinde oranın düşeceği, çünkü bu ülkenin, 1990´lı yıllarda çocukların yetersiz beslenmesi oranını yarıya düşürdüğü kaydedildi.
(AA)
Yayın tarihi: 05.05.2003
484
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.