Magazin

'Ülkemin yalnız bırakılmış kadınlarına adıyorum'

'Ülkemin yalnız bırakılmış kadınlarına adıyorum'

65. Cannes Film Festivali’nde ödüller dün gece sahiplerini bulurken, Türkiye sineması 'Yol'un ardından bu kez de kısa metrajlı film dalında Altın Palmiye’nin sahibi oldu.

İki bine yakın filmin başvurduğu kısa film yarışmasında ön jüri 10 filmi seçerek uluslararası jürinin önüne gönderdi. Bu listede yer alan L. Rezan Yeşilbaş’ın “Sessiz / Be Deng” filmi Belçikalı yönetmen Jean-Pierre Dardenne’in başkanlığındaki jüri tarafından Altın Palmiye ödülüne değer bulundu.

‘Ülkemin yalnız kadınlarına’

Sahneye filmin başrol oyuncusu Belçim Bilgin’le çıkan Yeşilbaş, “Çok heyecanlıyım. Bu ödülü Dardenne’in elinden almak benim için büyük onur ve ayrıcalık. Ödülü, ülkemin sessiz ve yalnız bırakılmış bütün kadınlarına adıyorum” dedi.

Yeşilbaş, 1984 yılında Diyarbakır hapishanesinde yatan babasını görmeye giden annesinin başından geçenleri, ana dilini konuşmaktan menedilen insanların öyküsünü küçük bir çocuğun gözünden anlatmıştı 14 dakikalık filminde.

Uzun metrajlı daldaki Altın Palmiye’nin sahibi ise, Avusturyalı yönetmen Michael Haneke oldu. 2009’da “Beyaz Bant / White Ribbon” adlı filmiyle Altın Palmiye’yi alan Haneke, “Aşk” adlı filmiyle ikinci kez ödülü kazandı. Haneke, sahneye çıkarken salon ayakta alkışlıyordu.

İŞTE ÖDÜL KAZANANLAR:

- Altın Palmiye: “Amour / Love” (Michael Haneke)

- Büyük Jüri Ödülü: “Reality”

- En İyi Yönetmen: Carlos Reygadas (“Post Tenebras Lux”)

- En İyi Senaryo: Cristian Mungiu (“Beyond the Hills”)

- En İyi Oyuncu: Cristina Flutur, Cosmina Stratan (“Beyond the Hillls”)

- En İyi Erkek Oyuncu: Mads Mikkelsen (“The Hunt”)

- Jüri Ödülü: “The Angels’ Share”

- Kısa Film: “Sessiz / Be Deng” (L. Rezan Yeşilbaş)

Yayın tarihi: 28.05.2012
202
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.