Magazin

Ufuk Batum'un "Filler Tepişince"si çıktı

Ufuk Batum'un "Filler Tepişince"si çıktı

Ufuk Batum'un ilk kitabı "Filler Tepişince" Günizi Yayıncılık'tan piyasaya çıktı.

Filler Tepişince anılardan, gezilerden, dünya örneklerinden ve yer yer güncel verilerden beslenmiş bir inceleme çalışması. Türkiye'nin az gelişmişlik tarihinin özellikle son 25-30 yılına ışık tutan bu kitap, sadece mevcut sorunlardan yaka silkerek yanlış politikalar ve bakış açılarını eleştirmemiş, aynı zamanda çeşitli konulara yönelik başarılı dünya örneklerini de anlatmış.

Umut vermeye çalışıyor
Kitap ayrıca, farklı projeler ve çarpıcı düşüncelerle çözümler sunmuş ve doğal olarak Türk insanının geleceğine dönük bir umut da vermeye çalışmış. Çünkü Batum, çoğumuzun bildiği gibi umutsuz yaşamanın pek olanaklı olmadığını düşünmekte. Kitap, akademik bir çalışma olmaktan çok, bir solukta okunabilecek sürükleyici ve samimi bir tarzda kaleme alınmış.

"Yırtılmış Ülke"
Yazara göre Türkiye bir dönüm noktasında çünkü 20. yüzyılın son çeyreğini ıskalamış ve rakiplerinin gerisine düşmüş. Hatta Hindistan ve Bangladeş gibi, gelir dağılımının son derece adaletsiz ve sefaletin diz boyu olduğu ülkeler için kullanılan "Yırtılmış Ülke" ifadesi ne yazık ki artık Türkiye için de telaffuz edilebilir hale gelmiş.

"Çıkış yolu dışarıda değil"
Batum, bu durumu kaygı verici buluyor ancak çözümün bazılarının düşündüğünün aksine dışarıda değil içeride olduğuna inanıyor ve şöyle devam ediyor: "Çıkış yolu, başkalarının boyunduruğu altına girmekte değil, siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel bağımsızlığımızı koruyabilmekte ve yaşatabilmektedir. Türkiye'nin yeni dönemdeki birçok ihtiyacından biri, kötü yönetimlerden kurtulmak ve Türkiye'yi dünya ile rekabetinde lider ülke yapacak açılımları yaşama geçirmektir". Filler Tepişince, başta D&R mağazaları olmak üzere birçok kitapçıda yerini aldı.

Ufuk Batum kimdir?
Ufuk Batum, 1967 yılında Ankara'da doğdu. Ortaokul ve liseyi Robert Kolej'de, üniversiteyi Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği'nde bitirdi. Daha sonra Clemson Üniversitesi'nden (ABD) kazandığı burs ile işletme yüksek lisansı yaptı. ABD, Fransa ve Türkiye'de farklı sektör ve kuruluşlarda üst düzey yöneticilik ve genel müdürlük yaptı, Boğaziçi Üniversitesi'nde ders verdi.

Çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazıları yazıyor ve bugüne kadar dört yüz civarında yazısı, çalışması ve raporu yayımlandı. CHP Bilim-Yönetim-Kültür Platformu üyesi olarak, 2002 yılında Hindistan ve Çin gezilerinde bulundu. Bu geziler doğrultusunda, CHP'ye "Hindistan Bilgi Teknolojileri Modeli ve Türkiye" ile "Çin" raporlarını yazdı. Türk siyasetine ve ülkedeki proje eksikliğine isyan eden her yurtsever gibi elinden geldiğince okuyor, yazıyor, tartışıyor, yapıcı muhalefet yapmaya ve çözüm üretmeye çalışıyor.
Yayın tarihi: 06.12.2004
1241
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.