Magazin

Uçuş korkusu arttı

Uçuş korkusu arttı

ABD'de uçaklarla gerçekleştirilen terörist saldırıların ardından, daha önce defalarca uçtukları halde çok sayıda kişi panik halinde psikologlara başvuruyor. Havalimanlarına psikiyatri yardım ünitesi kurulması gündemde.

ABD'de uçaklarla gerçekleştirilen terörist saldırılar ve ardından Karadeniz ile İtalya'da meydana gelen iki büyük uçak kazası, uçuş korkusunu artırdı.

İnternational Hospital Psikiyatri Kliniği Şefi Dr. Muzaffer Uyar, son zamanlardaki uçak olaylarından sonra "Aerofobi" olarak adlandırılan uçuş korkusunu yenmek üzere kendilerine başvuran hasta sayısında yüzde 30-40'lık artış görüldüğünü söyledi.

Daha önce defalarca uçakla seyahat etmiş kişilerin bile son olaylardan etkilenerek uçuş korkusu yaşadıklarını anlatan Dr. Uyar, şunları kaydetti:

"Daha önce defalarca uçtukları halde, meydana gelen uçak olaylarından sonra acil olarak uçma durumunda olan çok sayıda kişi, 'İş seyahatim var. Çocuğumun okul kaydı için yurtdışına uçmam lazım. Korkuyorum. Ne yapmam gerekiyor?' diye panik halinde bize geliyor. Bize aerofobi tedavisi için gelenlerin oranı, bu olaylarla birlikte yüzde 30-40 arttı."

Müracaatların daha çok işadamlarından geldiğini ifade eden Dr. Uyar, acil olarak uçmak isteyen bu kişileri ya ilaç desteğinde uçurduklarını ya da kısa bir tedavi programından sonra uçmalarına yardımcı olduklarını bildirdi.

Son olayların insanlardaki etkisinin en az bir yıl sürebileceğini belirten Dr. Uyar, şöyle konuştu:

"Son uçak eylemleri ve ardından yaşanan uçak kazaları, tüm dünyada uçuş fobisini artırdı. Bu durum havayolu şirketlerini etkileyecek boyutlarda. Havayolu şirketleri, bu duruma önem vermeli vedikkate almalı.

Bu sorunun aşılması için havalimanlarında psikiyatri yardım ünitesi kurulmalı ve uçakla seyahati özendirici birtakım tedbirlerin çok geç olmadan bir an önce alınması gerekiyor."
Yayın tarihi: 14.10.2001
528
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.