Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Üçüncü uzay yolcusu Dedeman

Üçüncü uzay yolcusu Dedeman

İş kadını Ahu Aysal ve Fenerbahçe Kulübü'nün eski başkanı Ali Şen'den sonra başvuruda bulunan Murat Dedeman da 95 bin dolar ödeyerek uzay seyahatine çıkacak

Murat Dedeman

Hollandalı bir firmanın 2014'te hayata geçirmeyi planladığı uzay yolculuğu için Türkiye 'den başvuru yapan üçüncü kişi, Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman oldu.

Türkiye 'den bu programa ilk başvuruyu iş kadını Ahu Aysal, ikinciyi ise Fenerbahçe Kulübü Eski Başkanı Ali Şen yapmıştı. Organizasyona dünya genelinde 68 kişi başvururken, uzaya yolculuk sıraları kura çekimiyle belirlenecek. Uçuşlar 2014'ün ortasında başlayacak.

Hollanda merkezli Space Expedition Cooperation (SXC) firmasının Türkiye satış temsilciliğini yapan VIP Turizm CEO'su Ceylan Pirinçioğlu, AA muhabirine, uzay biletlerini Türkiye 'de satan ilk ve tek Türk acentesi olduklarını söyledi. Uzay turizmini geliştirmeyi ve tanıtmayı amaçladıklarını ifade eden Pirinçcioğlu, “Biz SXC Uzay Roketi'nin Türkiye 'de yetkili satış acentesi, Bloon Yakın Uzay Seyahati'nin ise Türkiye dahil 12 farklı ülkede temsilcisi ve yetkili satış acentesiyiz. Bu iki tur için kayıtlar sadece bizim firmamız üzerinden gerçekleştiriliyor” diye konuştu.

Fiyatlar 95-100 bin dolar arasında
Pirinçcioğlu, şirket olarak “Yakın Uzay Gemisi” ve “SCX Lynx Uzay Roketi” programlarını uyguladıklarını belirterek, macerayı sevenler ve “resmi astronot” olmak isteyenler için SCX Lynx Uzay Roketi'nin “adrenalin” yüklü bir program olduğunu anlattı.

Dedeman'ın da 95 bin dolar ödediğini belirten Pirinçcioğlu, program kapsamında dünya genelinde uzaya gidecek ilk 100 kişinin 95 bin dolar ödediğini söyledi.

Pirinçcioğlu, her gün 1-2 kişinin gönderilmesiyle 3-4 ay içerisinde uçuşların tamamlanmasının planlandığını belirtti. Programa başta Hollanda olmak üzere Avrupa ülkelerinden katılım daha fazla. Programın ikinci etabındaki 100 kişilik grup ise, uçuşlar için 100 bin dolar ödeyecek.

Eğitimler eylülde
SXC Lynx Uzay Roketi'nin iki farklı programı bulunduğunu bildiren Ceylan Pirinçcioğlu, “Founder Astrout Programı”nda yer alan ilk 100 kişinin simülatörle eğitime de katılacağını kaydetti.

Pirinçcioğlu, uçuş öncesinde katılımcıların “Final Traning” programına da katılabileceklerini anlattı.

Türkiye 'den uçuşa katılacak Murat Dedeman ve Ahu Uysal'ın da eylül ayında Hollanda ve Amerika 'da düzenlenecek uçuş öncesi eğitimlere katılacağını ifade eden Pirinçcioğlu, şunları söyledi: “Kalkış esnasında 4 dakika içerisinde hızı Mach 3'e, yani saniyede 3.564 kilometreye ulaşıyor. 100 kilometrede yüksekliği aştığınız anda resmi astronot kabul ediliyorsunuz. Bu sınırı dünyada aşan şu an 500 astronot bulunuyor. Uçuş esnasında yer çekimsiz ortamda ortalama 5-6 dakika kalınıyor. Lynx Uzay Roketi'nin kalkış ve inişi için Karayipler'in Çuracao Adası'na inşa edilecek bir liman kullanılacak.”

Olabildiğince çevre dostu bir uzay aracı inşa etmek için büyük bir enerji sarf edildiğini ifade eden Pirinçcioğlu, bu süreçte hafif uçak malzemelerin yanı sıra bioyakıtlar ve yeniden kullanılabilir roket tahrik sistemleri kullanıldığını kaydetti.

Herkes için 1 dakikalık uçuşlar 2013 sonunda
2013'ün sonlarına doğru California'dan da kısa uçuşların başlayacağını belirten Pirinçcioğlu “Bu uçuşlar çok daha kısa sürecek, toplam 1 dakika kadar… İrtifa olarak da 60 kilometre yüksekliğe erişilecek. Burada amaç 2014 yılını bekleyemeyen uzay tutkunlarının taleplerine bir an önce cevap vermek” dedi.

Pirinçcioğlu, Lynx aracının motorunun diğer uzay programlarından farklı olarak tek seferlik değil 5000'den fazla uçuşta kullanılacak şekilde tasarlandığını anlattı. Kısa süreli uzay eğitim programlarından yakında tüm seyyahlar yararlanabilecek.

(Radikal)

955
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.