Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Uçakta kadınlar daha kuruntulu

Uçakta kadınlar daha kuruntulu

Uçak yolculuğunda erkeklerden daha kuruntulu olan kadınların yüzde 81'i yolculuğu stres olarak görüyor. 11 Eylül olaylarından sonra kuruntu oranı ikiye katlandı.

ABD`de yapılan bir araştırmada, kadınların uçak yolculuğunda erkeklerden daha kuruntulu olduğu belirlendi.

Geçen yıl Mayıs ve Haziran ayları arasında yapılan araştırmada, uçak yolculuğunu stres olarak görenlerin oranını yüzde 60 olarak saptayan uzmanlar, 11 Eylül olaylarından sonra bu oranın yüzde 81`e çıktığını gözledi.

Washington Üniversitesi`nin araştırmasında, artık yolcuların uçakların rötar yapmasına sinirlenmediğini de ortaya koydu.

1900 uçak yolcusu arasında yapılan araştırmada, daha önce 11 yolcudan 9`unun konfor ve servisi düşündüğü, 11 Eylül olaylarından sonra ise 11 yolcudan 9`unun kişisel emniyetini ön planda tuttuğu belirlendi.

Araştırmacılar, bazı uçak yolcularında meydana gelen kuruntuların, 11 Eylül olaylarından sonra artarak farklılıklar sergilediğini açıkladı.

Korku senaryoları

Bazı yolcuların, sadece uçağın düşme korkusunu yaşamadığı, kafalarında çeşitli senaryolar kurarak uçuş stresini daha da artırdığı saptandı.

Uçakla yolculuk eden kadınların, erkeklere göre daha fazla kuruntu ve korku yaşadığı belirlendi. yolcuların yüzde 84`ü uçak yolculuğunu stresli bulduğunu belirtirken, bu oran erkek yolcularda yüzde 78 olarak gözlendi.

11 yolcudan 9`unun, hava alanlarındaki arama kuyruklarından şikayetçi olduğunu belirleyen uzmanlar, rötar yapan uçaklara sinirlenenlerin oranının da yüzde 71`den, yüzde 42`ye düştüğünü kaydetti.

Daha önceleri uçakta oturacakları yerin endişesini yaşayanların da azaldığı, bu oranın yüzde 52`den yüzde 24`e düştüğü belirlendi.

Konuyla ilgili araştırma raporu, Cumartesi günü Texas`ta yapılacak Kuruntu Hastalıkları Kongresi`nde açıklanacak.
393
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.