Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Uçak niye korkutur?

Uçak niye korkutur?

Uçak korkusunun nedenleri, hem kadın ve erkeğe hem de yaşa göre değişiyor. Uçmaktan en çok korkanlar ise 54 yaş üstündeki erkekler.

Uçak korkusu yaşayan ve erkeklerin bu fobilerinin ardında farklı nedenler yatıyormuş. Hollanda'daki Leiden Üniversitesi'nde görevli Alman psikolog Lucas van Gerwen'e göre, kadınlar genellikle uçağın kaza yapmasından ve duygularının kontrolünü kaybetmekten korkuyor.

Erkeklerin korku gerekçesi ise uçağı kendilerinin kontrol edememesi ve yükseklik korkusu. Lucas van Gerwen, bu bilgiler ışığında uçak fobisinin tedavi edilebileceğini söylüyor.

5 bin kadın ve erkek üzerinde araştırma yapan Alman psikolog, bu kişilerle yaptığı görüşmeler ve sosyodemografik faktörlere bakarak, dört fobi grubu olduğunu ileri sürdü. Fobisinin şiddeti en az olanlar 35 yaş civarı erkekler. Bu kişilerin korkularının kaynağı, uçağı kendilerinin yönetmemesi; işlerin ters gideceğinden endişe duyuyorlar.

İkinci grup, 35 yaş altındaki kadınlardan oluşuyor. Bu kişiler diğer insanlar için endişeleniyor ve uçağın kaçırılması gibi olaylardan korkuyorlar. Aynı zamanda bu gruptakiler uçuş sırasında kendi kontrollerini kaybetmekten ve bağırıp çığlık atmaktan endişeleniyor.

32-54 yaş arası kadınlar üçüncü grubu oluşturuyor. Bu gruptakilerin korkusunun altında kapalı yerde kalma korkusu yatıyor. En çok uçağın kapıları kapandığında endişeye kapılıp dışarı çıkamayacaklarını düşünüyorlar. Havada panik atak yaşama riskleri yüksek.

Ancak uçmaktan en çok korkan grup 54 yaş üstündekiler ve özellikle de erkekler. Bu gruptakilerin yükseklik korkusuyla, uçağın kontrolünü elinde bulundurmama kaygısı birleşiyor ve panik ataklara da daha yatkın oluyorlar.
(Radikal)
320
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.