Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Üç Saat Diyeti' ABD'de kıyameti kopartıyor

'Üç Saat Diyeti' ABD'de kıyameti kopartıyor

Atkins ve South Beach diyetinden sonra ABD yeni bir diyetle çalkalanıyor.

Diyetin mantığı basit: Günde üç ana, iki ara öğün. Her şeyi serbest, ancak 1450 kaloriyi geçmemek, bir de öğün arasını üç saatten fazla olmamasına dikkat etmek gerekiyor. Çünkü Jorge Cruise'a göre üç saatten fazla aç kalındığında, eski zamanlardan kalma 'açlık mekanizması' devreye giriyor. Açlık günlerinin başladığını sanan insan metabolizması, yağları işleyip kullanmak yerine, depolamayı tercih ediyor. İşte bu yanılgıyı yaratmamak için vücuda üç saatte bir gıda takviyesi yapmak gerekiyor. Dikkat edilecek bir diğer nokta ise yatmadan üç saat önce yemeyi kesmek.

EGZERSİZLE DESTEKLENMELİ
Diyet boyunca protein, tahıl, süt ürünleri, sebze, meyvenin dengeli tüketilmesine dikkat edilmesi gerekiyor, isteyenler başka şeylerden kısıp küçük bir tatlıyla nefsini köreltebiliyor. 1450 kalorinin üstüne çıkmamak ise en önemli şart. Egzersizle desteklendiğinde kişinin zorlanmadan haftada bir kilogram verebileceği öne sürülüyor.

Aslında yeni olmayan yeniden ambalajlanıp sanayisinin hizmetine sunulan kitabın yaratıcı San Diegolu ünlü fitnes gurusu Jorge Cruise. 'Sabahları sekiz dakika' isimli jimnastik kitabının da yazarı olan Cruise'un yeni kitabın kapağında da gayet fit bir fotoğrafı bulunuyor. Kitabın şimdiden, dokuz milyon adet satan yüksek proteinli yiyeceklerle zayıflamayı öngören South Beach diyetinin tahtına oturacağı tahminleri yapılıyor.

South Beach diyetinin hız kestiği günlerde piyasaya çıkan 'Üç Saat Diyeti' kitabının zamanlamasının pazarlama açısından dikkat çekici olduğuna işaret ediliyor. South Beach diyeti, 2002 yılında düşük karbonhidrat rejiminin fikir babası olan Atkins'in 117 kilo olarak ölmesinden bir ay sonra piyasaya çıktı. 'Üç Saat Diyeti' ise South Beach'e olan ilginin azalmasından sonra yeni bir soluk yaratmak için piyasaya çıkıyor.

YILIN KİTABI OLACAK
Barnes & Nobles Kitapevi'nin Başkan Yardımcısı Bob Wietrak, 'Jorge Cruise, hiç kuşku yok ki, bir fenomen. Onun heyecanı, bizi heyecanlandırıyor' diyor ve ekliyor, 'Muhtemelen bu 2005 yılının bir numaralı diyet kitabı olacak.'

Ancak Cruise, bildik şeyleri yeniden allayıp pullayıp okuyucu önüne çıkarttığı gerekçesiyle bazı beslenme uzmanlarının da tepkisini çekmiyor değil. Bu kitapta da 'her şeyden azar azar ve sık sık yiyin, küçük porsiyonları tercih edin' tavsiyesi tekrarlanıyor. Beslenme uzmanı Mindy Hermann, 'Sonuçta bu diyet, kalori hesabı üzerine kurulu. Kişinin kalorileri ne kadar kontrol edebildiğine bağlı' diyor.
(Hürriyet)
297
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.