Magazin

Üç günde ziyaretçi rekoru

Üç günde ziyaretçi rekoru

Bu yıl adres değiştirip Tepebaşı'ndan Beylikdüzü'ne taşınan 21. Tüyap İstanbul Kitap Fuarı'nda ilk üç gün ziyaretçi rekoru kırıldı. 26 Ekim Cumartesi günü saat 12.00'de açılan fuarı, ilk gün 24 bin kişi, pazar günü 33 bin 500 kişi, pazartesi günü ise 41 bin kişi gezdi.

TÜYAP Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu'nun verdiği bilgiye göre, 21. Kitap Fuarı geçen yıllara kıyasla rekor kırarak ziyaretçi sayısını ikiye katladı. Kavukçuoğlu, bu yıl katılımcı sayısında da büyük bir artış olduğunu, fuar açıldıktan sonra bile üç yayınevinin başvuruda bulunarak stand istediklerini söyledi. Böylece fuardaki yayınevi sayısı da geçen yıllara göre büyük bir artış gösterip 163'e çıktı.

Kitap Fuarı için 180 otobüslük bir filoyla hizmet veren İETT, zaman zaman ziyaretçilerin talebini karşılayabilmekte zorlanıyor. Kadıköy ve Mecidiyeköy'den otobüs bulamayan ziyeretçileri fuara getirmek için korsan olarak çalışan minibüsler de Beylikdüzü'ne sefer yapmaya başladılar.

Kitap Fuarı'na okurların göstermiş oldukları büyük ilgi, fuar yetkililerinin yanısıra yayıncıları da şaşırtmış durumda. Beylikdüzü, Tepebaşı gibi merkezi bir yer olmadığı için fuara gelecek ziyaretçi sayısının azalacağını ve bir fiyaskoyla karşılaşabileceklerini düşünen yayıncıların bu tedirginliği, yerini sevince bıraktı.

Beylikdüzü Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi, modern yapısı, genişliği ve sosyal yaşam alanları ile yayıncılar tarafından Frankfurt Kitap Fuarı'na benzetiliyor. Tepebaşı'nda yedi bin metrekare olan brüt alanın, Beylikdüzü'nde 14 bin metrekareye çıkması, fuara büyük bir rahatlama getirmiş bulunuyor. Girişlerde uzun kuyruklar oluşmuyor ve ziyaretçiler geniş koridorlarda rahatça dolaşabiliyorlar.

Bir başka yenilik de standlarda dikkat çekiyor. Geçen yıllardaki derme çatma standların gecekondu görünümünden uzaklaşılmış. Yayınevleri, kurumsal kimliklerini yansıtan modern standlarıyla kitaplarını geniş geniş sergileyebiliyorlar.

(Hürriyet)
Yayın tarihi: 30.10.2002
147
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.