Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Üç çocuktan biri kayıp

Üç çocuktan biri kayıp

Dünya'da her yıl meydana gelen bütün doğumların üçte biri olan 40 milyon bebeğin nüfus kaydı yapılmıyor. Doğum kaydı yapılmayan çocuklar, devletlerin planlama çalışmaları, politika ve bütçe kararlarında hiç dikkate alınmıyor.

Dünyaya "merhaba" diyen üç bebekten birinin nüfus kaydının yapılmadığı bildirildi. UNICEF'in "Dünya Çocuklarının Durumu 2001" raporuna göre, dünyadaki 33 ülkede çocukların yarısından çoğunun doğum kaydı yapılmıyor.

Raporda, kayıt sisteminin olduğu ülkelerde etnik azınlıklara mensup çocuklarla özürlü çocukların genellikle kayıt dışı bırakıldığı kaydedilirken, her yıl meydana gelen bütün doğumların üçte biri, yani 40 milyon bebeğin nüfus kaydının yapılmadığı bildirildi.

Raporda, "Neresinden bakılısa bakılsın, devlet gözönünde bunlar `var olmayan' kişilerdir; çünkü, planlama çalışmalarında olsun, politika ve bütçe kararlarında olsun, bu çocuklar hiç dikkate alınmazlar" denildi.

Çocuklar önemsenmiyor

Dünyadaki altı milyar insandan iki milyarının 18 yaşından küçük olduğu için ihtiyaçlarının önemsenmediği, görüşlerinin dikkate alınmadığı, haklarının istismar edilmesi nedeniyle sürekli bir risk altında olduğu kaydedilen raporda, şu değerlendirmede bulunuldu:

"Sesleri çıkmayan ve oy hakları olmayan bu çocukların ve gençlerin, kendi aileleri dışındaki dünyayı etkileme olanakları çok sınırlıdır.

Sonuçta yetişkinler, dünya nüfusunun üçte birinin, sürekli ses getirmeyen, derinden etkileyici ve her ayrımcılıkta olduğu gibi yıkıcı bir ayrımcılığa maruz bırakıldığını nadiren fark edebilmektedirler.

İşte bu 'kişi olmayan' insanlar arasında en çok ihmal edilenler, yeni doğanlar ve küçük çocuklardır."
167
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.