Magazin

Üç çocuk, üç bebek...

Üç çocuk, üç bebek...

Başı 'çocuk yaşta hamilelik'lerle dertte olan Britanya'da 12, 14 ve 16 yaşındaki üç kardeş, art arda doğum yaptı. Anne, yetersiz cinsel eğitim veren okulları suçluyor.

Britanya'da okul çağındaki kızların hamile kalıp çocuk doğurmalarıyla ilgili tartışmalar sürerken, kamuoyu, konuya güzel bir örnek teşkil eden vakayı konuşuyor. Yaşları 12, 14 ve 16 olan üç kız kardeş kısa süre arayla bebek sahibi oldu.

Devlet yardımıyla yaşıyorlar
Henüz öğrenciyken cinsel ilişkiye girerek hamile kalan ve bebeklerini aldırmak yerine dünyaya getirmeyi tercih eden Natasha, Jade ve Jemma, anneleriyle birlikte yaşayan küçük anneler... Hayatlarını, devletten aldıkları haftalık 600 pound (yaklaşık 1500 YTL) yardımla sürdürüyorlar.

İlk olarak ailenin en küçük kızı olan Jemma geçen yıl şubat ayında bebeğini dünyaya getirmiş. Bundan birkaç hafta sonra ise diğer kız kardeşler hamile olduklarını anlamış. En büyük kız kardeş olan Natasha kasım ayında, Jade ise aralıkta doğum yapmış. Kızkardeşler, küçük yaşta annelik dramını ele alan, BBC3'teki televizyon serisi 'Ümitsiz Ebeler'de yer alacak.

Anne okulu suçluyor
Kızların 38 yaşındaki annesi Julie Atkins, hem kızlarına hem torunlarına bakıyor. Anne, kızlarının henüz çok genç olduklarını ve bu doğumlarla hayatlarını mahvettiklerini söylerken, bir yandan da yetersiz cinsel
eğitim veren okulları suçluyor.

Atkins, Sun gazetesine yaptığı açıklamada, "Benim için onlar hâlâ küçük kızlar, ama şimdi kendi bebeklerine bakıyorlar. Bu yaşadıklarımıza inanmakta güçlük çekiyorum" dedi.

'Zamanı geri alabilsem'
İnsanların yorumlarını umursamadığını belirten anne Atkins, çocuklarını çok sevdiğini ve onlara yardım etmek için yanlarında olduğunu söylüyor ancak bir yandan da ekliyor: "Keşke zamanı geri alabilseydim. Çünkü eğitimleri her şeyden önemli."

Ya bebeklerin babaları?
Kızlardan ikisi, bebeklerinin babalarıyla iletişimlerini kesmiş. Jemma hamile kaldığında o zaman 14 yaşında olan 'ilk aşkı' David'le konuştuğunu ve kürtaj önerisini reddettiğini söylüyor. Jemma, David'in kendisi ve çocuğuyla birlikte hiçbir şey yapmak istememesinden dolayı üzgün...
(Radikal)
Yayın tarihi: 24.05.2005
266
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.