Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Üç bin dil tehlikede

Üç bin dil tehlikede

Dünya üzerinde konuşulan 6 bin dilin yarısından fazlası yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Ortalama her iki haftada bir dil kayboluyor.

Dünyada konuşulan 6 bin dilin korunması amacıyla ilan edilen "Dünya Anadil Günü", BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) üyesi ülkelerde kutlandı.

Örgüt, dünyada konuşulan 6 bin dilin yarısından fazlasının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu. Örgütün Paris'teki merkez binasında, gün dolayısıyla dil çeşitliliği, ABD, Afrika ve Asya'daki azınlıkların karşılaştığı zorluklar ve onların dillerinin korunması konulu bir konferans düzenlendi.

Ortalama her iki haftada bir dilin kaybolduğunu vurgulayan UNESCO Başkanı Koichiro Matsuura, "dilin bireyin kimliğiyle derinden ilişkili olduğunu" belirtti ve "Bir dilin ölümü, bir dünya görüşünün kayboluşudur" dedi.

İngilizce baskın dil oldu
Örgütün Genel Kurul Başkanı Musa Bin Cafer Bin Hasan da, "azınlıkların konuştuğu dillerin, diğer dillerin ağırlığı altında ezilerek yok olmaması gerektiğini" söyledi. Hasan, İngilizceyi "baskın dil" haline getiren küresel dalgaya karşı gelmenin zor olduğunu da kabul etti. AB genelinde velilerin çocuklarının öğrenmesini istediği yabancı diller sıralamasında İngilizce, Fransızca ve Almanca önde geliyor.

Türklerin tercihi de İngilizce
AB'nin kamuoyu yoklamalarından sorumlu olan kurumu Eurobarometre'nin açıkladığı verilere göre ise, Türklerin yüzde 72'si çocuklarının İngilizce öğrenmesini tercih ediyor. Bu tercihte Almanca'nın oranı yüzde 52, Fransızca'nın oranı yüzde 12'de kalıyor.

Toplumlarda dilsel çeşitliliği desteklemek, dil öğretiminin geliştirilmesini, dilsel ve kültürel değerler konusunda bilinçlenmeyi gündemde tutmak amacıyla "Anadil Günü"nün kutlanma kararı 1999'da UNESCO tarafından alınmıştı.
262
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.