Magazin

TV yaşı hala sorun!

TV yaşı hala sorun!

Çocuk programlarının en ünlülerinden 'Susam Sokağı', DVD projesiyle gündeme gelince tartışma yeniden başladı.

Ünlü çocuk programı 'Susam Sokağı'nın yaratıcıları, üç yaş altı çocuklara yönelik bir DVD serisi yayımlayacağını duyurdu.

Ancak pediatri uzmanları bu projeye, hiçbir TV programının iki yaş altı çocuklar için uygun olmadığını belirterek itiraz ediyor.

Sesame Workshop'un tanınmış pediatri uzmanlarından aldığı destekle hazırladığı 'Susam Başlangıç' adlı seri, ebeveynlerin bebekleriyle birlikte izlemesi için tasarlanmış.

Buna karşın, proje başka pediatri uzmanları tarafından eleştirilere maruz kalıyor. Amerikan Pediatri Akademisi, ebeveynlere iki yaşından küçük çocukların hiçbir şekilde TV izlememesini öneriyor. TV ve video pazarında ise halen bebeklere yönelik çok sayıda ürün bulunuyor. Tüm dünyada gösterilen 'Teletubbie'ler, Amerika'da popüler olan 'Baby Einstein' serisi bunların örnekleri arasında.

Türkiye'de de bebeklere yönelik bir TV kanalı (Digiturk'ten yayın yapan Baby TV) ve 6-48 ay arası çocuklar için hazırlanan 'Dâhi Bebek' VCD serisi bulunuyor. Tüm üreticiler, söz konusu ürünlerin uzman pedagog ve pediatristler gözetiminde hazırlandığını duyuruyor. Dolayısıyla bu konuda uzmanlar da bir görüş birliğine varmış değil.

Türkiye'deki uzmanlar ne diyor?
 • Prof. Dr. Füsun Çuhadaroğlu (Çocuk ve Gençlik Ruh Sağlığı Derneği Başkanı): Belli yaşın altındaki çocuklar, kesinlikle televizyon izleyemez diye bir şey yok. Ancak, küçük bir çocuğun gelişimi için asıl yararlı olan oyun oynaması ve anne-babasıyla vakit geçirmesidir. Yine de programın özenle seçilmesi şartıyla, küçük çocukların kısıtlı süreler için televizyon izlemesinin sakıncası yoktur.

 • Pedagog Dr. Melda Alantar (Medipol Hastanesi): Amerikan Pediatri Derneği'nin görüşüne katılıyorum. İki yaşına kadar bebeklere, içeriği ne olursa olsun, televizyon izlettirilmemelidir. Bebekler için özel olarak hazırlanan programlar da ancak iki yaşından sonra, günde 10-15 dakikayı geçmeyecek şekilde izlettirilmelidir.
  (Radikal)
  Yayın tarihi: 05.04.2006
 • 363
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.