Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

TV izlemede ABD'yi yakaladık

TV izlemede ABD'yi yakaladık

Daha önce günde 3.5 saat TV izleme ile dünya ikincisi olan Türkiye, dizi film furyasıyla birlikte 4 saat ortalamayla dünyada ilk sırada olan ABD'yi yakaladı.

Dizi film furyası, Türkiye'yi televizyon izleme bakımından dünyada ilk sıraya taşıdı. Daha önce günde 3.5 saat ile dünya ikincisi olan Türkiye, furyayla birlikte 4 saat ortalamayla dünyada ilk sırada olan ABD'yi yakaladı. İngilizler 3 saat 20 dakika, Japonlar 3 saat 15 dakika, Avusturalyalılar ise 3 saat TV izliyor.

Kitap okuyan yok
Türkiye, kitap okuma oranı açısından ise oldukça gerilerde. Bir Japon yılda 25 kitap okuyor, oysa altı Türk'e bir kitap düşüyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nca hazırlanan raporda, "televizyon izlemealışkanlığının, özellikle son yıllarda okuma alışkanlığı edinmede en etkin engelleyicilerden" biri olduğu belirtildi. Rapora göre, Türkiye'de televizyon izleme süresi dizi filmlerdeki artışa paralel 3.5 saatten 4 saate yükseldi. Bu artışla, ABD ile birlikte en fazla televizyon izlenen ülke konumuna gelen Türkiye, kitaba yatırım konusunda ise dünya ortalamasının yarısını bile yakalayamıyor.

Kitaba yılda 0.45 dolar
Bir Norveçli kitaba yılda 137 dolar, Alman 122 dolar, İsveçli, Avustralyalı ve Belçikalı 100 dolar, ABD'li 95 dolar harcarken, bir Türk yılda kitap için yalnız 0.45 dolar para ayırıyor. Türkiye, bu konuda dünya ortalaması olan 1.3 doların bile çok altında kalıyor.

Boş zaman televizyonla harcanıyor
"Neden kitap okunmuyor" sorusuna da cevap aranan raporda, Bakanlığın çeşitli dönemlerde öğrenciler arasında yaptığı anket sonuçlarına yer verildi. Buna göre, az okumanın en önemli sebeplerinin "okuma alışkanlığının olmaması ve televizyon, video, sinemanın kitap okumaya tercih edilmesi" olduğu vurgulandı.

TV beyni köreltiyor
Yapılan araştırmalara bakılırsa, günde iki saat televizyon seyretmek beyni uyarımdan yoksun bıraktığı için tembelleştiriyor. Kişinin bunu gidermesi için de 1 hafta boyunca zihin egzersizi yapması gerekiyor. Bakanlığın hazırladığı raporda, "Aşırı TV izleme vücudun gelişimini bozuyor, yalnızlaşma ve zaman kaybına, çocuklarda saldırganlığa yol açıyor" denildi.
Yayın tarihi: 23.10.2004
569
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.