Magazin

TV dizilerine bilimsel eleştiri

TV dizilerine bilimsel eleştiri

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nde Araştırma Görevlisi Cumhur Aslan, TV'lerde izlenme rekorları kıran Berivan, Asmalı Konak, Melek ve Zerda gibi dizilerin, büyücülerden medet ummayı teşvik ettiğini söyledi.

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nden Araştırma Görevlisi Cumhur Aslan, dizilerin toplumun büyük bir kesimi tarafından dikkatle izlendiği ve kahramanlarına büyük bir hayranlık duyulduğunu ifade etti. Cumhur Aslan, "Dizilerde sihirli iplerle kaybolanların yerinin bulunması, iyileşemez gibi gözüken hastalıklara büyülü sularla kolayca çare bulunması, kadınların hamile kalması için ağaç dallarına bezlerin bağlanması sakıncalıdır. Halkın çok beğendiği bu tür dizilerde sakıncalı durumları görenler, bunlara inanabilir, aldanabilir ve çeşitli sorunlarını bu yollarla çözmeye çalışabilirler" dedi.

Son dönemlerde kahramanlarla özdeşleşme kurma olayının giderek öne çıktığını hatırlatan Cumhur Aslan, "Bu anlamda TV'ler ve diziler gerçekten çok belirleyici. Toplumumuz kahramanlara, idollere bağlanmayı, onlarla özdeşleşmeyi kendini kimliğini tamamlayan bir unsur olarak görüyor. Kitle kültürünün gelişme gösterdiği son dönemde büyücülük, falcılık, ufo, parapsikolojisi gibi bilim- dışı olaylara bağlılık da artmıştır. Zaten toplumumuzun yapısında hoca, büyü ve muska gibi geleneksel inançlar ile astroloji ve burçlar gibi modern inançların etkili bir durumdadır.

Yetmezmiş gibi bir de bu dizilerde sürekli metafizik ve bilimdışı unsurlarla çok ağırlık verilmesi, davranışları etkiliyebilir. Ekranlardan çok sevdiği ve özendiği 'starların' büyüye fala inanıyor ve benimsiyor olmaları sakıncalıdır. Oysa bu kişilerin daha sorumlu, aklı başında, topluma örnek olacak biçimde davranmaları gerekmektedir" diye konuştu.

Öte yandan Erzurum Müftüsü Mustafa Uçar da, bu tür inanışları hurafe olarak değerlendirdiklerini bildirdi. Müftü Uçar, "Diyanet İşleri Başkanlığı, yayınladığı fetvalarla, hep bu tür davranış ve inanışları batıl olarak değerlendirir. Büyücülük ve falcılığın dinle alakası yok. Bunlar akıldışı işler. Geleceği sadece Allah bilir. İslami bilenler, bunlardan etkilenmez ama bilmeyenler ne olur, bilemem" dedi.
(DHA)
Yayın tarihi: 05.11.2002
406
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.