Magazin

Tuttuğunu koparıyor

Tuttuğunu koparıyor

"Kahraman"da, Jet Li ve Maggi Cheung'la oynayan, Çin sinemasının Hollywood'a armağanı Ziyi Zhang, kendinden emin adımlarla yıldızlığa yürüyor.

Güldehan Neng
Radikal İki


"Crouching Tiger, Hidden Dragon/Kaplan ve Ejderha"yla onu Zhang Ziyi olarak tanıdık. Ancak artık Ziyi Zhang adını kullanıyor. Bu hafta vizyona giren "Hero/Kahraman" (Orijinal adı "Ying xiong", 2002 yapımı ama Türkiye'de yeni vizyona giriyor) filminin kahramanı Zhang, sevimli, çıtı pıtı bir Çinli.

Muhteşem bir gülümsemeye ve çok esnek bir vücuda sahip. "Raise the Red Lantern / Kırmızı Fener"in yönetmeni, usta Zhang Yimou imzalı filmde Jet Li'yle birlikte rol alıyor Ziyi Zhang. Filmdeki rolü pek büyük olmamasına karşın, kariyerinde ileriye doğru attığı büyük bir adım "Kahraman". "Küçük bir rolüm olduğu için, bu film bir eğitim gibi oldu. Filmde rol alan Tony Leung, Maggie Cheung, Jet Li gibi büyük oyunculardan bir şeyler öğrenebileceğim bir fırsat olarak gördüm bunu. Tam olarak ne öğrendiğimi sorarsanız cevap veremem ama izlediğim zaman bu oyuncuların yanında olmakla neler öğrendiğimi görebiliyorum" diyor genç oyuncu.

"Kahraman", eski Çin'de geçiyor. İmparatorluk kurulmadan önce. Altı Krallık içinde en güçlü kral olan Qin'in üç tane can düşmanı vardır: Kırık Kılıç (Broken Sword), Uçan Kar (Flying Snow) ve Gökyüzü (Sky). Bir gün bir adam, üç düşmanını da öldürdüğünü iddia ederek Qin'in sarayına geliyor ve zaferini anlatmaya başlıyor. Zhang ise tüm bunların arasında sıkışıp kalan bir hizmetçi kızı canlandırıyor, adı Moon.

Bu arada Maggie Cheung'la havada uçuşan yapraklar arasında çekilen enfes sahneye dikkat çekmeden geçmeyelim: "Çok zor bir sahneydi. Doğru renkleri elde etmemiz için sadece üç günümüz vardı. Her planda ekip yaprakları savurmamıza yardım ediyordu ve yönetmen gözlerimizi açık tutmamızı söylüyordu, hiç kırpmadan. İnde çok toz olduğu için bunu yapmak inanılmaz derecede zordu. Her planın çekiminden sonra göz damlası kullanıyorduk".

Kötü kadınla Hollywood'a
Filmin yönetmeni Zhang Yimou ile ikinci çalışması bu oyuncunun (Üçüncü filmleri "House of Flying Daggers/Uçan Hançerler" de geçen hafta Amerika'da gösterime girdi ve büyük ilgi görüyor. Gerçekten başarılı bir yapım). "Yimou ile çalışmayı seviyorum" diyor bir röportajında Ziyi Zhang ve devam ediyor, "Ne istediğini biliyor. Bütün filmin neye benzeyeceğini çekime başlamadan önce biliyor. Detaylara çok ilgi gösteriyor ve ona çok güveniyorum. Eğer yönetmenine güvenirsen oyunculuğun hakkında endişelenmeye hiç gerek kalmaz".

Bu çok güvendiği yönetmenle başlamış kariyerine de oyuncu. Zhang Yimou'nun "The Road Home/Eve Dönüş" adlı filmi, daha Çin Merkez Drama Okulu'nda bir dans öğrencisiyken rol aldığı ilk film. 1979 doğumlu Ziyi Zhang, ekonomist bir baba ve yuva öğretmeni bir annenin tek kızı (bir de erkek kardeşi var, şu anda kendi reklam ajansını işletiyor).

11 yaşındayken, çok ufak tefek olduğu ve sağlığından endişelendikleri için ailesi onu dans derslerine başlatıyor. 17 yaşına kadar bu okula devam ediyor ve sonra Çin Merkez Drama Okulu'na geçiyor. İkinci senesinde bir grup arkadaşıyla beraber Zhang Yimou'nun okulda çekeceği bir reklam için denemelere katılıyor. O reklamda rol alamıyor ama altı ay sonra Yimou ona, çekeceği yeni filmde oynamayı teklif ediyor.

Bir yıl sonra da, okulu hâlâ devam ederken Ang Lee, "Kaplan ve Ejderha" projesiyle çıkıyor karşısına. Filmin büyük başarısının ardından, hiç İngilizce bilmemesine rağmen "Rush Hour 2 / Çılgın İkili 2"de rol alıyor. İngilizcesi olmadığı için yönetmenle arasındaki tüm iletişimi Jackie Chan sağlıyor (İngilizce'yi daha yeni yeni öğreniyor). Bu filmde canlandırdığı kötü kadın tiplemesi küçük bir rol olmasına rağmen Hollywood'un kapısını aralıyor oyuncuya.

Kör savaşçı kız
Birkaç filmde küçük roller aldıktan sonra Kar Wai Wong'un çok ses getiren filmi "2046"da oynuyor. Bir de "Uçan Hançerler"de başrolü üstleniyor. Burada canlandırdığı kör savaşçı kız Mei'de muhteşem bir performans sergiliyor. Bu filmde Ziyi Zhang tek bir dans sahnesi için tam iki buçuk ay çalışmış. Tuttuğunu koparan biri kısacası Ziyi: "Bir rolü kabul etmek için çok uzun süre bekliyorum, doğru olan rolü bulmak için bir sürü senaryo okuyorum. Ama bir rol bulup da kabul ettiğim zaman ona her şeyimi veriyorum. Bütün dünyam o rol oluyor".

Şu anda Japon yönetmen Seijun Suzuki'nin müzikal projesinde çalışıyor. "Operetta Tanukigoten/Rakun Köpek Opereti" adlı filmde genç oyuncu, insana dönüşen ve genç bir Japon asilzadeye âşık olan bir 'tanuki'yi ("rakun köpek") canlandırıyor.

Kısa süre önce ise, Arthur Golden'ın aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan "Memoirs of a Geisha"nın (romanı Türkçe'ye "Bir Geyşanın Anıları" olarak çevrildi, filmin adı ne olur bilinmez) çekimlerini tamamladı. Filmin 2005 sonunda gösterime girmesi planlanıyor.

Yönetmenliğini Rob Marshall'ın üstlendiği filmde Ziyi Zhang'la beraber Ken Watanabe ("The Last Samurai / Son Samuray"ın cool savaşçısı) ve Michelle Yeoh da ("Kaplan ve Ejderha"nın şahane kadını) rol alıyor. Filmin önemli bir özelliği ise genç oyuncunun ilk defa bir Hollywood filminin başrolünde görülecek olması.

"Hiçbir zaman Hollywood'a gelmeyi hayal etmedim, çünkü Hollywood çok uzak görünüyordu. Ama şimdi buradayım, seviyorum ve kalmak istiyorum".
Yayın tarihi: 04.01.2005
415
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.